| Alexandru250201 a întrebat:

Ce este unghiul de fuga la masini?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Unghiul de fuga al rotilor este o notiune de geometrie auto. Unghiul de fuga se poate masura in grade intre axa pivotului si perpendiculara pe sol, doar cand vehiculul este privit din lateral. Atunci cand unghiul de fuga al rotilor nu este cel cel bun, masina incepe sa traga singura intr-o directie sau alta atunci cand volanul il lasi liber.
Ca sa corectezi aceasta problema se apeleaza la serviciile de geometrie a rotilor oferite de service-urile de specialitate. Geometria rotilor vehiculelor este afectata de 3 unghiuri, respectiv unghiul de convergenta, unghiul de cadere si unghiul de fuga. Atentie, folosirea termenului de unghi de fuga pentru a face referire la toate aceste unghiuri este cam incorecta.

10 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Unghi de fuga al rotilor este o notiune de geometrie auto. Unghiul de fuga se masoara in grade intre axa pivotului si perpendiculara pe sol, atunci cand vehiculul este privit din lateral. Atunci cand unghiul de fuga al rotilor nu este cel optim, masina incepe sa traga singura intr-o directie sau alta atunci cand volanul este lasat liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Super, unul copie mai mult, altul mai putin. happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Super, tu ai vazut ca ei au copiat, dar n-ai dat nici un raspuns, ei macar au raspuns. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Voiai sa copiez si eu putin?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Fals/gresit! unghiu de fuga este unghiul format de "planul" rotilor de drectie, cu axa longitudinala a vehicolului.winking pupici

| DaniTDCI a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti paleta rau

| DaniTDCI a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am observat ca a fost dat deja un raspuns asemanator cu al meu, ce te ambalezi asa? fugi la culcare ca e trecut de 22:00

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Pare ca tu te 'ambalezi'.

| DaniTDCI a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca din 2.1k raspunsuri, doar 91 ai castigatoare, poate datorita prostiei sau a raspunsurilor fara sens, cum sunt cele de mai sus

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa zic ca nu, dar daca o faceai erai mult mai util decat cu raspunsul ce l-ai dat.