| sebastian1331 a întrebat:

Ce imi puteti spune de husele antiderapante Autosock?
Este un produs bun pentru a inlocui lanturile?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cei care ridica lanturile in slavi nu au vazut ce se intampla atunci cand un lant se rupe. Husele antiderapante au multe avantaje fata de lanturi, totusi si unele si altele sunt utile doar in conditii extreme.
Pentru a circula prin oras si pe drumurile unde plugul de zapada nu este un fel de OZN, anvelopele de iarna (de preferat cu M+S) sunt varianta optima.
Eu as recomanda husele pentru cei care parcurg cativa km pana la o sosea deszapezita, iar apoi circula pe aceasta doar cu anvelopele de iarna, husele fiind mai usor de montat si de scos.
Lanturile sunt recomandate mai mult celor care circula exclusiv pe drumuri inzapezite, in momentul in care intri cu ele pe asfalt, devin periculoase.

8 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Pe gheață sunt mai bune decât lanțurile, dar trebuie să ți cont de faptul, că în România, pe sub stratul de zăpadă se ascund gropi, bucăți de asfalt tăioase ieșite în sus, șine de tramvai și alte bazaconii, care îți vor sfâșia husele, plus că pe asfalt se duc naibii imediat, deci trebuie să le scoți și să le pui ori de câte ori este nevoie.
Oricum, nimic nu poate înlocui lanțul, cel puțin nu încă.

| timisoara a răspuns:

Din punctul meu de vedere is niste prostii. Cele mai bune is lanturile...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pentru drumuri normale, fara gropi si portiuni neasfaltate, sunt destul de bune, in sensul ca nu distruge cauciucurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. Sunt scumpe si dupa un anumit numar de km se uzeaza si devin un pericol pentru masina. Sunt NUMAI pentru zapada. Daca mergi pe gheata sau asfalt aluneci in draci. Mai bine iei lanturi pentru situatii de urgenta.
Amenda tot ti-o iei daca nu ai cauciucuri de iarna!

| The1smartiest a răspuns:

Nimic nu inlocuieste lanturile..si daca nu e zapada foarte mari ( si te risti ) foloseste husele alea care sunt pur marketing

| danicool12 a răspuns:

De preferabil sunt lanturile

| sebastian1331 explică:

Http://www.youtube.com/watch?v=Ailr37_nO5Q
Aici par ca-si fac destul de bine treaba...

| sigure a răspuns:

Husele nu pot inlocui lanturile antiderapante. Lanturile sunt cele mai indicate la conditiile de drum din Romania.
Lanturi antiderapante folosite pe masina de Formula 1
https://www.youtube.com/watch?v=EbHxRKtaZlM