| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă a "muri" motorul unei mașini?
A se defecta?

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

In mod normal, "a muri motorul" se foloseste cand motorul se opreste datorita unui joc de pedale prost.
Atunci cand dai drumul ambreiajului prea repede, volanta se impreuneaza prea repede cu placa de presiune, cauzand oprirea motorului. Impreunarea trebuie sa fie lenta. O alta cauza este atunci cand schimbi viteza intr-o treapta superioara : daca nu ai suficiente turatii, motorul nu are destula putere sa invarta cutia si iarasi se opreste.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AbidelecMarius15 a răspuns:

Nu.A muri motorul unei mașini înseamnă a se opri.

| Adrian5575 a răspuns:

A muri inseamna a se opri din mers, adica turatia motorului este redusa la zero.
A se cala inseamna a se defecta.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns:

Se opreste masina ca nu apeși cum trebuie pe pedale.

| aneliram a răspuns:

Nu, inseamna ca i s-a oprit masina,, in drum,,. Nu o accelereaza cum trebuie si i se opreste motorul in mers sau cand incearca sa plece din loc.

| sierra1 a răspuns:

In faza 1 = oprire