| DaimlerAG a întrebat:

Ce inseamna AMG(de la Mercedes Benz)?

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

AMG este o companie aparte de Mercedes Benz. Ele cumpara masini de la M-B si le transforma in masini mai puternice (tuning). Ea detine autorizatie de a face asa ceva. AMG produce motoare, frine si alte componente ce pot fi inlocuite la un Mercedes Benz pentru al tuna. Ei folosesc materiale de inalta calitate, deci sa nu te miri de ce este asa mare diferenta dintre un Mercedes Benz luat deodata de la producator si altul trecut prin AMG. Ei mai au si o traditie ca un motor face o persoana.

Am in vedere ca asamblarea, curatarea, testarea, o face una si aceeasi persoana. Ei nu se folosesc de roboti automatizati. De ce? In primul rind ca sa aiba pe cine da vina, daca vreun motor este facut prost, si in al doilea rind, este o mare diferenta in ceea cum asambleaza un robot, si cum asambleaza un maestru care are zeci de ani experienta. Da, da. la sectiunea "motoare" nu prea lucreaza tineri. Ci oameni care au virsta inaintata si experienta foarte multa.

Un MB care trece prin AMG se deosebeste de cel care vine deodata de la producator prin:

1) Are la nume "AMG"
2) Este cu mult mai scumpa
3) Masina este foarte stilata
4) Detine mai multi cai putere (V6 V8 V12 motoare se pun de obicei, cu 3 feluri de turbine)
5) Pe fiecare motor, este scris numele persoanei care a lucrat la el.

Asta este ceea ce stiu. Mercedes se deosebeste de BMW prin faptul ca BMW implanteaza in motoare - o putere "huliganica", iar cei de la Mercedes - pun o putere stricta (motorul intelege ceea ce doresti tu de la el)

Sper ca te-am ajutat happy

O zi buna

| Catalin7777 a răspuns (pentru 0x11111051):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-AMG

Dupa cum scrie si aici nu prea este companie aparte si o subsidara a concernului ( ceva genul Lexus pentru Toyota).

Mai nou Fabricarea AMG-urilor( marea majoritate din ele) se face la Keskemet - Ungaria.

4 răspunsuri:
| YourDeath a răspuns:

Aufrecht Melcher Großaspach. Desi fac germana de 5 ani, nu ma pune sa si traduc laughing

| Catalin7777 a răspuns:

AMG was founded as a racing engine forge in 1967 under the name AMG Motorenbau unde Entwicklungsgesellschaft mbH (AMG Engine Production and Development, Ltd.), by former Mercedes engineers Hans Werner Aufrecht and Erhard Melcher.

Deci numele lor plus ceva ce nici eu nu stiu ce inseamna. Grossaspach = mare aspach laughing

| ClaudiuOvi a răspuns:

AMG inseamna ''Aufrecht Melcher Grossaspach''.