| UnBaiatAnonimx221 a întrebat:

Ce inseamnă mijloace de transport conventionale si neconventionale? Si macar un ex din fiecare vă rog.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conventional inseamna obisnuit, practicat de mult.
Mijloace de transport conventionale ar fi:
-autobuz
-tren
-autoturism
-bicicleta
-tramvai
-motocicleta/scuter
-avion/elicopter
etc.
Neconventional ar fi o inventie noua, cum au fost trotinetele electrice cand au aparut, sau sa-ti dai drumul cu parapanta de la etajul 10, si sa zbori pana la munca, ori sa inventezi telefonul cu roti, teleportarea, shaorma zburatoare cu doua locuri, etc.
Si masinile convertite la mersul "cu apa" (electroliza > HHO) ar putea fi numite mijloace de transport neconventionale, pentru ca lumea nu e obisnuita cu ele, in general nu se practica aceasta tehnica.