| VortexLuz a întrebat:

Ce motorizare mă sfătuiți să aleg pe Vw Passat, Berlin, 2008? 1.9 TDI 105Cp sau 2.0 TDI 140Cp? Întreb, deoarece am auzit din partea multor persoane cum că motorul de 1.9 TDI ar fi mult mai fiabil și rezistent față de 2.0 TDI. Voi ce părere aveți?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

1.9 E superior celui de 2.0 din punct de vedere al fiabilitati.
Bineinteles, totul tine si de cum a fost ingrijita masina, ca daca nu a vazut schimb de ulei, si ala de 1.9 o sa-ti faca probleme, asta e clar.
In rest, da, sunt mult mai multe probleme la motoarele de 2. 0TDI, dar asta nu inseamna ca cele de 1.9 sunt scutite de probleme.
Ideea e ca daca nu le previi/rezolvi la timp, se poate transforma intr-o pierdere si totodata risipa de bani.
Aici in principal fac referire la celebra problema cu pompa de ulei (pe care o au mai toate motoarele de 2. 0TDI fabricate pana in 2012), care trebuie rectificata, schimbat acel imbus, si ce mai e de schimbat la ea din timp, in caz contrar poti sfarsii cu motorul defect daca pimpa definitiv pompa si nu esti pe faza.

Acum, depinde de ce buget ai, si ce asteptari ai de la masina.
Daca abia iti permiti un B6, mai bine te limitezi la unul cu motor de 1. 9TDI, asa, cu dotarii modeste, si aia e, dar daca ai totusi un buget suficient de mare te poti indrepta si catre unul cu motor de 2. 0TDI, dar, desigur, trebuie verificat bine in prealabil, si sa te asiguri ca imbusul de la pompa de ulei este in stare foarte buna.

In incheiere, precizez inca odata, nu conteaza neaparat motorul, sau numarul de kilometrii, in principal conteaza doar cum a fost intretinuta masina respectiva.

| AwGenetix a răspuns:

Informatie eronata. motorul de 1.9 e mai bun pentru ca nu-ti ia statul pielea la taxe. de 2.0? nu merita deranjul pentru cat e diferenta la putere. daca vorbim de cai, da. dar ca si centimetri cubi, nu.

| AlexTeAjuta a răspuns:

Nu are nici o relevanta uiteate un pic aici : http://www.promotor.ro/......r-12105820 diferenta este la taxa si cea de 140 cp trage mai bine bineinteles consuma si mai mult dar nu e asa mare diferenta eu iti spun din propria mea experienta am un Vw passat din 2007 break 2.0 140CP am testat si unu de 105CP diferente ce am simtit este la putere clar se vede care e de 140 si care este de 105 iar consultandune am realizat ca este o diferenta foarte mica de consum de carburant. atat tot. Deci daca nu esti asa vitezoman si nu te deranjeaza poti alege 105 cp care consuma mai putin iar daca iti place cat de cat adrenalina poti alege unu de 140 bagi cu 10 lei mai multa motorina decat ala ce are de 105.:)