| VortexLuz a întrebat:

Ce părere aveti de Opel Astra H 2006/2007 cu motorizare 1.9 CDTI 150 Cp? Vreau să știu cam ce consum are această motorizare, dacă fuge și in mare parte daca este o motorizare rezistă fără probleme. Adică să n-am surprize că-mi pică turbină, injectoare, pompă etc, cum am auzit de altfel ca acestea sunt problemele motoarele pe diesel. In general voiam să-mi iau pe motorizare de 1.6 deoarece am auzit ca e mult mai rezistent. Dar cum imi place sportivitatea ca sa zic asa, aș merge pe un diesel dar nu stiu ce sa zic...Voi ce mă sfătuiti?

16 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o masina foarte ok. Suspensia e mai rigida decat ar fi trebuit, in rest e ok.
La motorul ala nu pica turbina, nu pica volanta, cutiile de viteze sunt foarte bune, in schimb apar probleme normale cu filtrul de particule, se infunda injectoarele de la motorina proasta (dar sunt mai ieftine decat la alte marci), si punctul lor mai slab e pompa de inalta presiune, dar care se rezolva si ea destul de ieftin (a pus un vecin una la 100 de euro din dezmembrari, si merge de cativa ani fara probleme).
E un motor foarte bun, proiectat de cei de la Fiat/Alfa Romeo. Pe majoritatea modelelor de Alfa Romeo, vine cu 180cp din fabrica. Motorul in sine e foarte reusit.
Eu te sfatuiesc sa iti iei.
La condus e foarte misto, se simt caii aia, insa trebuie sa o treci pe modul Sport. Ai un buton pe bord.
Consumul mediu pe computerul de bord sta intre 5.5 si 7%, la fel ca la motoarele 2.0 TDI de la VW, sau BMW 330xd.
Un prieten si-a luat un Saab de curand (tot 1.9 CDTI, ca sunt pe platforma Opel), si cu toate ca e in stare cam proasta masina lui, a spus ca nu a mai intalnit un motor 1.9 diesel, care sa traga atat de tare. A avut/inca are un VW 1.9 TDI, inainte de asta.

| lonewulf a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai tu compari 1.9 TDI 105 CP cu 1.9 CDTI 150 de cai? Sunt aproape 50 de cai diferenta! Si cuplu 240 NM vs 350 NM. Despre ce vorbim? Normal ca trage mai bine. Dar nu impresionant. Masina aia nu coboara sub 9 secunde 0-100 Km/h

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru lonewulf):

Nu eu, el. Are un ALH, pe care il considera motor reusit, si nu voia sa auda de alte marci, decat VW happy
Intamplarea a fost sa-si cumpere acum, prima masina... Si a uitat de VW.
Astra 1.9 150cp trage chiar bine, bate, spre exemplu, toate BMW-urile cu 2.0d (care au pana la 180cp). Testat pe drum, nu de pe clipuri Youtube.
Daca stai sa masori un 0-100 pentru un diesel, se vede ca vorbesti doar de statistici irelevante. Dieselul isi arata muschii la viteze mai mari, ca are cutie lunga si se tureaza mult mai greu decat un motor pe benzina.

| Nimeni10 a răspuns:

E o mașina Ok, dar unii zic ca motorul de 1.9 e Mai defectos, când îți iei mașina diesel sa te aștepți sa te lase injectoarele sau turbina pentru ca au mulți km, mașina sh e loterie, dacă vrei sportivitate de ce nu îți iei un benzinar?

| VortexLuz explică (pentru Nimeni10):

M-am gândit și la un 1.6 benzină dar nu cred că o să-mi ofere cine știe ce, adică este ok motoru, nu pot spune că este puturos dar vreau "impulsul" ăla ca să zic așa pe care ți-l oferă turbina. Și daca ar fi să i-au o motorizare pe benzină cu turbină mă rupe la consum...

| Nimeni10 a răspuns (pentru VortexLuz):

Poți sa îți iei un 1.7 diesel 101 cai, am auzit pareri de bine, dar ți-am mai zis mașina sh e loterie.

| VortexLuz explică (pentru Nimeni10):

Adevărat, contează cum a fost condusă de proprietar și cât de bine de pricepi in mașini pentru ați da seama de anumite probleme. Eh, acum părerile sunt împărțite, mersi oricum pentru sfat.

Răspuns utilizator avertizat
| uncetatean123 a răspuns:

Imi vine greu sa cred ca mai sunt persoane care inca le mai intereseaza diesel-ul.
Orientează te pe un 2.0 turbo sau 1.8 140cp. Nu te mai gandi la consum. Asta daca nu cumva faci drumuri lungi si multi km anual.altfel NU!

| VortexLuz explică (pentru uncetatean123):

Salut! În general nu prea fac drumuri lungi doar că am auzit foarte multe chestii nasoale despre diesel, cum că ar fi foarte defectos față de benzină... Îmi doresc foarte mult de la o mașină să tragă bine dar nu aș vrea nici una care să pice laughing De la 1.6 nu prea stiu ce pretentii sa am, de aia ziceam sa iau 1.9 deoarece trage foarte bine. Tu mă sfătuiesti sa iau 1.8 140 Cp no? Precizez ca vreau sa iau un Opel Astra H

| uncetatean123 a răspuns (pentru VortexLuz):

Pai da. 1.8 140cp, e mai mult decat destul si n-ai batai de cap sau iti iei diesel, cu istoric 0, km cine stie cati are, probleme. cine stie daca le detectezi pe toate si apoi vreun 1 an de zile pui un sir de cruciulite pe parbriz si te tii de ele. aaa sa nu uitam de contul separat cu 1000 de eurowinking

| lonewulf a răspuns:

Principala problema la motorul asta e valva swirl. O reparatie care te poate duce la 1000 de euro. Poate ceda oricand, dupa 150 000 de km. E gandita ca "piesa de schimb" La cel de 120 de cai nu sunt probleme. Senzatie la motorina happy? Ma faci sa rad! Vrei senzatie: ia un motor de la Opel de 2.2 benzina sau schimba marca: Skoda Octavia RS, 200 de CP benzina din 1.8 litri. Evident, TURBO. Daca vrei sportivitate, ori benzina Turbo, ori un V6, ori un aspirat nervos cum e la Honda.

| VortexLuz explică (pentru lonewulf):

De un 1.6 benzină pe Opel Astra H ce părere ai?

| lonewulf a răspuns (pentru VortexLuz):

Prea lenesa, chiar si pentru om trecut de 50 de ani happy Nu, nu am atat. Cunosc prea bine masina - un Astra H GTC. Efectiv tragi de ea! Ptr benzina, de la 1.8 in sus. Sau un OPC 2.0 de 200 CP, din benzina turbo. Dar sunt rare.

| lonewulf a răspuns (pentru VortexLuz):

Pana la urma poti lua si 1.9 CDTI, dar pregateste 600-700 de euro pentru valva aia. Odata reparata, mai mergi lejer 100-150 000 de km. Cam asta e buba lui. 1.8 benzina in schimb chiar e un motor reusit. Nu are ce sa se strice la el. Sau cauta un VW Golf 2.0 cod motor BMM sau BKD. Dar un Golf 2.0 TDI nu-l mai iei cu 4000 de euro sa fie OK.

| Marius-bogdan_Coiculescu_1985 a răspuns:

Eu am un model de astra h 1.9 cdti 150 cu buton sport rupe masina full plafon panoramic piele merge fffffff bine dar ca consum este undeva aproape de 7 la suta, fata de alh cu care cu 1 plin faceam jumate din Romania, asta chiar scade acul la motorina dar, zboaraaaa la primele depasiri ma bagam pentru o masina si depaseam 3