| Vlad162 a întrebat:

Ce motorizare sa aleg pentru o masina noua? Benzina sau diesel? De ce una si nu cealalta? Mentionez ca voi circula 50/50 oras/in afara

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Salut! asta e o intrebare abstracta mai mult laughing sa iti spun si de ce:
Depinde de gusturi in primul rand! ca si preturi pentru consumabile si intretinere sunt cam la fel! depinde de fiabilitate, de model, ce buget ai, din ce an o iei, ce motorizare etc.
Cand vine vorba de masini, este bine sa vezi cam ce iti place tie! Iti iei o masina ca asa a zis cineva ca este buna, dar daca tie nu iti place pur si simplu felul cum arata sau cum merge (chiar daca este buna), nu te vei simti confortabil in ea.
Revenind la discutia noastra. Sa nu asculti ce zic altii legat de restrictii s-a.m.d. Restrictiile sunt pentru masini vechi / stricate / partial stricate. Taicamiu si-a luat un mercedes e-class din 2014 diesel euro 5 sau euro 6 parca, nu stiu exact sa iti spun. Dar iti spun ca masina aia merita fiecare banut! nu a avut nici-o problema cu ea si iti spun eu ca nu o sa aiba restrictii laughing)
Eu am tot diesel, un peugeot 207 sw din 2011. Dar am condus masini si pe benzina (ale prietenilor) si oarecum cele pe benzina sunt mai silentioase dar mai puturoase la drum lung!
Daca mergi 50/50 in oras si in afara, eu zic sa mergi pe diesel! acum depinde de bugetul pe care il ai si ce gasesti pe piata. Daca gasesti o oferta super / extra / mega tare la o benzinara, eu zic sa nu o ratezi. Dar de preferat este un diesel.
Daca mergi mult prin oras, este bine sa iti iei o benzinara deoarece masinile diesel sunt facute pentru drum lung! daca mergi cu ele prea mult in oras, se infunda filtrul de particule si apar alte probleme.
Acum tu te incadrezi cam in ambele categorii... depinde foarte mult de ceea ce iti place.
Poti gasi pe internet mai multe articole pe tema asta.
Acum parerea mea personala: as merge pe diesel.
Succes!

| suntserios a răspuns (pentru Evolution):

Restrictiile se pun pe normele de poluare nu pe starea masinii. Germania propune scoaterea dieselurilor euro5 pe la sf lui 2019 in marile orase, deci e destul de probabil sa devina o problema reala in toata UE.

benzinarele nu sunt puturoase la drum lung, trebuie doar sa stii sa le conduci pentru ca au cuplu maxim mai sus in turatii decat dieselurile.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Benzina.
avand in vedere ca masina e noua inseamna ca o vei tine o perioada si cine stie de restrictii vor aparea pentru diesel in viitorul apropiat.

Plus benzinara e mai ieftina la intretinere, mai rafinata, mai putin zgomotoasa, mai putin poluanta, putere mai mare, se incalzeste mai repede, mai putin pretentioasa la frig

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E mult mai rentabil pe benzina.
Eu am mici pretentii de putere, si m-as orienta spre un motor 1.4 turbo, de generatie noua, pe benzina. Daca nu iti trebuie putere, e bun orice motor pe benzina, sub 1.6, chiar si fara turbo.

| xerxes1 a răspuns:

Locomotivele sunt diesel, vapoarele diesel, tractoarele diesel.
Masinile benzina.
La F1 sau WRC cate diesel ai vazut?

| Kogaion a răspuns:

Benzina. E mai ieftina la intretinere, nu face asa multa galagie, etc. Plus, cel mai mare avantaj este faptul ca deja incep restrictiile pentru Diesel, in alte tari deja au inceput sa le interzica, taxele vor creste si la noi in urmatorii 2 ani.

| Nimeni10 a răspuns:

Daca faci multi km pe zi/an diesel clar, daca faci maxim 10. 000km benzina.

| banud a răspuns:

Ia pe motorina consuma mai putin su e mai puternica

| DarkAndDreary a răspuns (pentru banud):

Mai puternică, nu.
Consumul e singurul avantaj.