| PringAloe a întrebat:

Ce parere aveti de spalatul motorului la masina? Sunt riscuri? E bine sa te duci la cineva priceput, sau la o spalatorie oarecare? Intreb deoarece un prieten cica a avut probleme dupa ce a spalat motorul la o spalatorie, cica nu mai pornea

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Motorul nu trebuie spalat. Mai sunt si cate unii care vor sa il spele, dar il spala pe propria lor raspundere. Eu sterg cat pot cu o carpa umeda doar vara cand e cald si soare afara, cat sa iau praful de pe conducte si de pe capacele care mai sunt pe acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica ca NU e bine sa il speli. Motorul il speli maxim cu o carpa imbibata in benzina pe anumite componente pline de ulei. Aia la spalatorie baga jetul prin el si zic ca o fac pe responsabilitatea clientului

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Motoarele se spala cu aburi, nu se mai spala demult cu jetu de apa. Producatorul nu recomanda spalarea motorului de niciun fel.

| xerxes1 a răspuns:

Motoarele sunt pline de senzori si conectori.
Ultimul lucru de care au nevoie conectorii electrici este apa cu detergent.
In timp efectele nu vor intarzia sa apara.

| gheorghe699 a răspuns:

Este distractiv,sa urmaresti,ce spun necunoscatorii,asta exprimat elegant,unul spune sa il speli cu benzina,altul cu betadina, prietene crede-ma motorul se spala, dar rar, spala-l cu putin detergent si sterge-l cu o carpa, laveta imbibata in motorina ..nu fa ca mine sa-l speli la service-spalatorie, sa ti se aprinda toti senzorii

| frunzarescu a răspuns:

E am spalat motorul (Diesel) singur la o spalatorie cu autoservire.
Mentionez ca bateria nu se afla in compartiment motor.
Nu am pus jet puternic, am spalat de la distanta si nu s-a intamplat nimic la masina. Am lasat apa sa se scurga, am asteptat vreo 15 min.