| emoboy a întrebat:

Ce parere aveti despre masinile japoneze? Vad ca fiecare are un stil si se axeaza mai mult pe anumite lucruri.Stiu ca Suzuki fac masini mici, de litraj mic si le place mult benzinarele si 4x4 in rest au motociclete super.
Mitshubishi-inainte cand spuneai numele acestei marci de gandea bine intele la Pajero sau l200 si la lancer,acum vad ca vor sa atace segmentul Suv-urilor cu ASX si Outlander.
Nissan-pai ca masini de renume erau Navara si Skyline, dupa multa vreme au iesit si ei cu Quasqai si GTR.
Honda-renumita pentru fiabilitatea masinilor aceasta marca avea cateva masini pe placul cumparatorilor:Civic, Accord(S200) dar mai nimic exceptand motocicletele.
Mazda e firma care pune accentul pe sportivitate,desing, handling(MX-5, rx-8) care dupa cat stiam eu foloseste si motoare rotax.Acum va las sa va spuneti parerile si despre restul.

6 răspunsuri:
| emoboy explică:

De Toyota erau multe de spus si incepuse sa imi pice netul si m-am oprit din pararile mele.
Despre Toyota ca sa completez:Este cea mai mare firma ca dimensiune si ca numar de masini construite intr-o anumita perioada de timp.Si dupa spusele nemtilor este firma care ofera acelasi grad de fiabilitate a tuturor modelelor din gama sa.Are cate patru la majoritatea topurilor(10)urmatoare:topul(10) celor mai fiabile masini vechi de 3, 5, 7, 9 si respectiv 11ani.Ca renumire mai toate modelele sunt precizate.Eu as prefera un RAV4 sau un Land cruise.As putea sa mai spun si despre noua Toyota Gt86 cu motor boxer de 2.0l care dezvolta 200cp fara turbina! Dar nu prea vad rostul de ce as mai spune ca majoritatea le cunoastem.Despre Subaru sau Lexul ce as putea sa mai spun? Gasim pretutindeni pe net despre ele prezentate mai bine decat mine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am o japoneza, un lancer si sunt foarte multmit de ea. desi e o masinuta linistita cea de serie se cunoaste legatura cu EVO. happy

| tudorviorel a răspuns:

Toyota fac cam toata gama cu motoare pe benzina si motorina acum nu stiu ce tip de masina doresti, japonezii cred ca sint singurii care nu fac rabat de la calitate acum,

| andreiboy11 a răspuns:

Pai,ai uitat de Toyota in special. Oricum, dintre aceste marci prefer Mazda, Toyota si Mitshubishi(referitor ca design). Desi sunt cele mai fiabile, nu imi place ca sunt scumpe(la pret ajung sa coste cat un Audi)si nu mi se par sigure.Nissan nu imi place deloc.Sunt masini urate, prea mari, si daca se strica ceva oricat de mic, trebuie sa cumperi ditamai piesa completa care costa foarte mult.Suzuki sunt masini prea mici foarte bune pentru fete.Nu sunt masini impunatoare, deci nu sunt masculine.Honda au fost din totdeauna masini cu un design futuristic cu mult peste alti producatori.Eu sincer nu prefer acest design care parca e rupt din viitor.

| sobolanu40 a răspuns:

Frate mie imi place toyota avensis, am una si is foarte multumit de ea, are dotari de lux un consum bun destui cai putere si un pret foarte bun spun eu.

| Slavic_Denis_1996 a răspuns:

E ai uitat si de Subaru care sunt niste masini puternice si de buna calitate...