| Superior a întrebat:

Ce parere aveti despre masinile moderne?
Eu consider ca devin din ce in ce mai proaste, multe trenduri abordeaza trenduri stupide precum downsize-ul motoarelor si dotarea lor cu turbocompresoare si... prea multa electronica care ingreuneaza masina (consider ca climatronic si un interior bun sunt tot ce ai nevoie pentru a te simti comod). Aceste doua elemente conduc la o fiabilitate cat mai scazuta, care se pare este si intentionata. Unul dintre cele mai recente exemple este motorul de 1.0 turbo de pe noul Civic (da,din pacate Honda a ruinat Civic-ul...). La fel si Audi, vand masini de lux, cer 30.000 de euro pe motor 1.0?
Apoi,diviza masinilor sport are de suferit grav in perioada asta. Spre exemplu,sunt modele sport care au renuntat la cutie manuala, serios? Sa nu uit ca sunt pe cale de dispartie si sunt foarte scumpe pentru ce ofera fata de predecesoarele predecesoarelor (s-a.m.d) modelelor. Adica, din ce am inteles acum 20-30 ani puteai cumpara o Silvia aproape noua,puternica, la un pret decent, si o Silvia de aia inca ruleaza astazi. Azi un BMW seria M cere 60+k euro,si fiabil nu e prea mult (comparativ cu alte masini, mai vechi). Lancer-ul si Eclipse-ul, nume legendare prin 2000 in lumea masinilor sport au devenit niste amarate de SUV-uri... si lista poate continua.
Si electricele...oh....nu vreau sa discut despre faptul ca designerii sunt recrutati din strada.
Consider ca era masinilor,din pacate pentru mine si multa lume,e pe cale de disparitie,si aici ma refer a masinilor adevarate,oricum si astea care le numim acum masini o sa dispara, BMW deja a anuntat ca vor renunta la masinile clasice cat mai curand in favoarea celor autonome, adaugand sloganul "The future of driving is something to be not afraid of" (ce condus daca masina aia se conduce singura?)

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu ai pus intrebarea, tu ti-ai raspuns, iti poti acorda si fundita, eu unu as vrea ca sa folosim bicicleta mai mult nu masina, in Timisoara sau facut ceva eforturi dar nu sunt piste, uite iar trotineta electronica e o idee buna

| shrink a răspuns:

Ai dat tu singur raspunsul