| gab0ru a întrebat:

Ce parere aveti despre targul auto de la Cumparatura(Suceava)?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Plin de samsari infecti, burtosi de Falticeni si alte 'sate' moldovenesti din zona, care aduc 90% VAG-uri cu 400. 000km, cu km dati inapoi, polishate de nepriceputi, bine parfumate si cu preturi enorme (3000e un Golf 4 neinscris).
Daca vrei sa-ti iei masina, fa un efort si du-te la targul auto de la Targu Mures. Si acolo sunt samsari, dar aduc masini ok, la preturi bune.

| gab0ru explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aha. Un audi a6 Berlina an(2000-2003) sau Ford Mondeo la fel Berlina(2003) cu 2000 cumpar?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gab0ru):

Uite ca la astea 2 chiar nu stiu preturile.
Dar, ca idee, un prieten si-a luat un Focus 2003, 1. 8TDCI, impecabil, aparent cu km reali (are carte service care nu arata deloc a fals), cu 1800 sau 1900e, nu mai retin exact, neinscris. Cu tot cu inscris si absolut toti banii bagati in ea (revizie ~300e, geamuri fumurii, statie+subwoofer, xenon pe proiectoare, jante aliaj, ornamente Ghia, etc), l-a ajuns cam 3000e.
In targ la cumparatura e aproape 3000e un Golf 4 TDI fara carte service, neinscris... Si cu rosaturi pe toate partile, la "220. 000km reali". Ca masini sunt comparabile, moldovenii stiu doar ca "VW e bun, Audi deja e lux, restul proaste/scumpe la piese", eu sincer consider Focusul mult peste un Golf.
Atentie insa, de Mondeo 2.0 TDCI am auzit doar chestii naspa (proprietari foarte dezamagiti), iar la A6, motorul 2.5 TDI e cam pretentios si el, cu impozit enorm.
As recomanda mai degraba Focus 1.8 TDDI/TDCI sau Audi A4 1.9 TDI, sunt mult mai fiabile, foarte apropiate de Mondeo si A6.

| gab0ru explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles. Dar cu 2000e imi pot gasi o masina prin apropiere buna? Nu neaparat ce modele am zis ca imi plac.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gab0ru):

Da, mai sunt si ceva afaceri bune. Uita-te pe www.olx.ro, vezi ce gasesti in zona...

| OldSoul a răspuns:

Sunt ceva masini, dar sfatul meu e ca daca vrei sa iti cumperi o masina de acolo sa mergi la un service sa efectuezi o diagnoza, sunt multi vanzatori care se ocupa cu asta, si unii ascund problemele masini, aici ma refer ca dau km inapoi, ascund martorii defecti, ba chiar ascund si unele defectiuni ale motorului.
Deci iti recomand ca daca iei o masina sa ii faci un test, sunt ceva serviceuri pe aproape deci numai bani sa aiwinking