| xyz12309 a întrebat:

Ce presiune ar trebui sa bag in roti? Pe cauciuc scrie ca e 195 65 r15. Ca si dimensiuni, e un un opel astra g, masina are 1350kg. M-a pus pe ganduri pentru ca umflam rotile si le tineam 3 pe fata 3, 2 spate si mi-a zis cineva ca e mult. M-am uitat pe capacul de la rezervor si cu 2 persoane imi trebuie 1, 9 fata 2, 2 spate. Ultima data am lasat 2, 4 fata 2, 8 spate si in viraje deja mi se pare ca ma duc cu barca, si e aiurea. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca scrie 1.9 si 2.2 de ce nu le respecti? sunt presiunile recomandate de producator

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Presiunea de pe capac este cea corectă.

| iulian74 a răspuns:

2 fata, 2, 2 spate iarna si 2, 2 fata, 2, 5 spate vara

| adishorMS a răspuns:

Presiunea recomandata de producator e cea corecta
te duci cu barca din alte motive ca ex.telescoape,unghi de fuga, pivoti etc.

| Antoni0 a răspuns:

Deregula se merge cu 2.2 pe fata si cu 2.5 pe spate. iarna mai scazi din aceste valori si vara le mai poti creste putin