| Gigel90 a întrebat:

Ce se intampla daca cumpar o masina neinmatriculata in Romania si o mai inmatriculez niciodata? As vrea sa o dezmembrez, trebuie facute ceva demersuri legale sau masina poate pur si simplu sa "dispara" chiar daca am cumparat-o cu contract de vanzare-cumparare? Trebuie sa o radiez sau ceva de genu daca nu am inmatriculat-o?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina este din strainatate poti s-o dezmembrezi linistit.
Daca masina este din Romania trebuie vazut daca a fost radiata si de la Finante. Daca este radiata poti s-o dezmembrezi si in acest caz.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă maşina nu este înmatriculată şi chiar dacă este poţi s-o dezmembrezi fără probleme, Înmatriculată mai umbli pentru radiere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ar trebui radiata pentru a nu se mai plati impozite pentru ea.

| andreyy96 a răspuns:

Daca o cumperi in vederea dezmembrarii nu ai ce pati, de radiere cred ca ar trebui sa se ocupe fostul proprietar deoarece fiind pe numele lui la el vin taxele si impozitele. Daca mai are actele valabile ai mai putea circula cu ea, chiar daca nu este inscrisa in Romania.

| Cristinoi_Alin_1997 a răspuns:

Daca e adusa din afara tari si nu mai trebuie sa platesti nimic in afara esti liber ca pasarea cerului sa faci ce vrei cu ea