| Rodoxiore14 a întrebat:

Bună.Intentionez sa cumpar o masina second hand.
Proprietarul mașinii are contract de vanzare cumparare și a inscris masina la circa financiara de care aparține.In schimb nu a inmatriculat-o pe el, deci practic pe cartea de identitate a mașinii și pe talonul mașinii nu este trecut numele lui ci al fostului proprietar.
Nu a inmatriculat încă masina pe el pentru ca are la dispoziție 90 zile din momentul achiziției, adică din momentul semnării contractului de vânzare cumpărare cu fostul proprietar.
Eu pot sa înmatriculez masina in cazul acesta fără probleme?
El a zis ca facem contract de vanzare cumparare în 5 exemplare, imi da fiscalul, adică acele vize și stampile pe cele 5 contracte de instrainare și cu actele astea ma duc sa înmatriculez masina.
Eu i-am spus ca nu o sa pot sa înmatriculez masina deoarece numele lui nu este scris pe cartea de identitate a mașinii și nici pe talon.
Și,în plus,pe talon este scris ca s-a instrainat masina de la fostul proprietar și semnătura acestuia,neexistând posibilitatea scrierii pe talon a înstrăinării mașinii de la actualul proprietar către mine.
Prin urmare, acestea fiind zise eu as putea sa înmatriculez masina pe mine fără probleme sau dimpotrivă nu o sa pot și risc sa rămân cu masina neînmatriculata?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Masina poate fi instrainata de mai multe ori fara transcriere. De circulat poate insa circula doar 90 de zile de la data instrainarii, care se trece si pe certificatul de înmatriculare. Dupa cele 30 de zile, înmatricularea se suspendă, poti verifica aici:

https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-forms/vehicle
Restul instrainarilor nu se trec in talon.
Cat timp tu ai actele originale (civ si talon) si toate contractele cu stampila de la directia venituri, de la proprietarul din CIV pana la tine, iti poti înmatricula fara probleme masina.

| Rodoxiore14 explică (pentru regis):

Dupa cele 30 de zile inmatricularea se suspenda, poti verifica aici:

Cred ca a-ti vrut sa scrieti : Dupa cele 90 de zile inmatricularea se suspenda...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu o cumpara, insemanand ca vrea sa scape imediat de ea, avand ceva probleme serioase!

| Frank51 a răspuns:

Mașina se poate revinde de n ori după ce a fost înstrăinată, e ca și cum ți-e frică să cumperi un telefon SH doar pentru că proprietarul a luat telefonul recent.

Da, se înmatriculează ca orice altă mașină, de fapt termenul mai corect este: se transcrie.

| Badea_Adrian_1982 a răspuns:

Salut. Este o situație cam complicată, eu nu ma pricep foarte bine, dar totuși m-aș întreba de ce vrea să o vândă nici după 90 de zile. Cât despre acte, nu știu ce să zic pentru că nu am fost pus în situația asta. Poate reușiți să aflați mai multe informații de la DRPCIV-ul din zonă, ei sigur trebuie să știe.

| Rodoxiore14 explică:

Am fost și m-am interesat la Directia de Permise si Inmatriculari auto.
O doamna foarte amabila de la Acte Auto, mi-a spus:
Pot sa inmatriculez masina fara probleme, chiar daca actualul proprietar,(sa zicem din SIBIU), are trecute pe numele sau doar Contractul de Vanzare Cumparare, si i-mi poate da Fiscalul, adica acele vize si stampile de pe Contractul de Instrainare-Dobandire, pe care il vom incheia intre mine si actualul proprietar(in cazul in care as cumpara masina).

Cum am spus mai inainte, pe cartea de identitate a masinii si pe certificatul de inmatriculare al masinii este trecut numele fostului proprietar (sa zicem din SALAJ).

Dar, pentru mai multa siguranta, doamna m-a sfatuit ca atunci cand voi depune documentele necesare pentru inmatricularea masinii, sa depun si cartea de identitate a masinii si certificatul de inmatriculare al masinii trecute pe numele fostului proprietar(din SALAJ), pentru ca toata aceasta insiruire de documente sa aiba o legatura si o logica intre ele.
In urma inmatricularii, voi primi un certificat de inmatriculare pe numele meu, dar, atentie, mai nou, numele meu nu va mai scris in cartea de identitate a masinii.
Apoi, am intrebat si un angajat de la Directia de Permise si Inmatriculari, ca sa fiu impacat, care mi-a spus acelasi lucru:masina se poate inmatricula fara probleme.

Si mai mult, angajatul de la Directia de Permise si Inmatriculari auto, mi-a spus ca nici nu sunt obligatorii depunerea cartii de identitate si a certificatului de inmatriculare al fostului proprietar(cel din SALAJ), ci este suficient doar depunerea contractului de instrainare-dobandire(dintre mine si actualul proprietar din Sibiu, asta in cazul in care voi cumpara masina si Fiscalul proprietarului actual al masinii, adica acele vize si stampile ale Directiei de Taxe si Impozite, aplicate pe toate cele 5 exemplare ale Contractului de instrainare-dobandire a masinii dintre mine si actualul proprietar(din Sibiu), bineinteles asta in cazul in care voi cumpara masina.
Asta e tot.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.