| elasexygagica a întrebat:

Ce se intampla daca mergi pe autostrada cu 200km/h si ii dai treapta 1 de viteza?

Răspuns Câştigător
| rolfenstein a răspuns:

Spargi cutia de viteze.

23 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai nu va intra prea usor in primul rand, sau deloc, si daca totusi vei reusii masina se va ingatuii si motorul se va tura destul de mult, apoi va rula cu viteza foarte mica pana ajunge la viteza relantiului din treapta 1, sau pana o accelerezi tu, sau franezi, exista anumite masini cu cutii asistate electronic, care desii dai treapta 1 ele vor scadea treptat vitezele in frana de motor pana va ajunge pe treapta 1 (Uite-te la Jeep Wrangler Rubicon).

Stefan
| Stefan a răspuns:

Treapta 1 se foloseste numai pentru plecare de pe loc,in rest se pot folosi treptele de viteza inferioare in functie de starea carosabilului [mazga, polei, conditii de iarna] poti sa folosesti treptele cutiei de viteza numai in ordine crescatoare sau descrescatoare.Bruscarea cutiei de viteze prin folosirea incorecta a treptelor de viteza distruge sitemul de tractiune al masinii. Schimbarea treptelor de viteza este o manevra deosebit de importanta in economia unui stil de condus eficient.

| baru a răspuns:

Sall. Se va sprge cutia de viteza. Dar, din viteza 5, sa bagi, 1 nu va intra. Daca vei forta tare s-ar putea. Sigur cutia se va face praf. Trenul fix si pinioanele se vor sparge si se va duce cementarea de pe ele.Pa!

| Nokitochikushi a răspuns:

Te incetineste brusc si poti pierde controlul masinii mai mult ca sigur. de ce nu ai intrebat ce se intampla cand mergi cu 200 si bagi in R smug

| razzvan27 a răspuns:

Distrugi distributia si atata tot...nu patesti nimic nici tu nici alta parte a masinii happy zic eu sigur ca am patit...nu la doua sute cum ai spus tu sar am patit.

| razzvan27 a răspuns:

Haha laughing) intrebarile ca intrebarile, dar raspunsurile. laughing))) forta unei fete, siguranta celorlalti...

| silvester13051996 a răspuns:

Creste turatia de sara ceasul din bord si deodata incetineste masina si scoti piciorul la inaintare pentru autostolaughing

| octavian1992 a răspuns:

Sa zicem ca esti cu 200kmh in treapta la 5 la 5000 rpm si tu vrei sa introduci maneta schimbat-orului in treapta 1 Pai ce se intampla: rupi cutia de viteze, plus planetare si o sa crepe blocul motor. Dar te asihur eu ca nu sa iti intrewinking

| heddy10 a răspuns:

Supraturezi motorul. Il distrugi si in plus te incetineste imediat si poti face accident.

| Daniel123 a răspuns:

Pai in primul rand o sa ai parte de o experienta durearoasa sau daca nu mortala pentru ca masina o sa puna o frana descentrata pe rotile motoare si ai sa te rastorni sau ai sa intri in ceva. In al doilea rand motorul tau ar fi distrus si probabil si cutia de viteze. Iti recomand sa nu incerc asa ceva daca ti la tine si la masina ta aaaa si la cei din jurul tau.

| valy1233 a răspuns:

Se sparge cutia de viteza

| FuckOnCocaine a răspuns:

Frate, am mașină cu volan pe dreapta, deci nu se întâmplă nimic și eu mai greșesc vitezele. O singură dată m-am trezit cu pistoanele pe capotă(pe București-Pitești).rolling on the floor

Încercați liniștiți, oameni buni, eu sunt vie!

| costin1306 a răspuns:

Nu va intra in viteza 1 pentru ca e protejata pentru astfel de greseli, iar in cazul in care va intra se va subtura si atat. Crezi ca marci ca VOLVO sau MERCEDES ar perimite asa ceva? au inventat mai tot ce se poate la o masina crezi ca nu s au gandt si la asta?

| Cornelcmn8 a răspuns:

Cred, dar nu stiu sigur, ti se strica motorul sau cutia de viteze.

| JustSimple a răspuns:

Nimic dar sa nu te opresti.

| vatraiul a răspuns:

EXTRAORDINAR! Ador acest site, cum frate sa nu te distrezi cand vezi asa curiozitati, Elasexygagica tu de ce crezi ca treapta 1 este asa departe de treapta a 5-a? sa nu existe posibilitatea de a introduce din greseala din 5 in 1 dar daca incerci o sa fie foarte greu aproape imposibil tinand cont de forta unei fete, si daca o sa reusesti nu recomand sa ridici piciorul de pe ambr, pentru siguranta ta si a celor din trafic. Acum te rog sa'mi spui zilele si ruta pe care mergi ca sa stiu sa le evit. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca reusesti sa faci asta, iti vei inlocui dantura cu una bucata volan!

| VIKZ a răspuns:

Depinde de masina, eu am vazut la o emisiune "T. G..." o masina in treapta 1 cu peste 200km/h.winking

| AlcatraZ6501 a răspuns:

Omori masina, gandeste-te turatia in treapta a 5-a sa spunem la 200km/h este una normala pentru acea viteza si daca bagi treapta 1 turatia o sa se dea peste cap, si ai terminat.

| nRs93 a răspuns:

Daca dupa ce bagi in treapta 1 o sa iei piciorul brusc de pe ambreiaj o sa ti se tureze foarte tare motorul si masina va incetini foarte tare, iar daca iei piciorul usor de pe ambreiaj se va incetini usor, aceasta metoda se mai cheama si frana de motor, atunci cand e polei sau carosabilul e alunecos se recomanda folosirea franei de motor, ceea ce inseamna de a baga dintr-o treapta superioara in una inferioara fara a apasa frana.

| cosmingabriel_3291 a răspuns:

O sa-i sara pistoanele prin capotahee hee

| redikus a răspuns:

Iei foc sau ti se oprste motorul si nu mai porneste

| Paul_5223 a răspuns:

Incerca si ai sa vezi big grin