| andreea964 a întrebat:

Hey. Ca să mergi cu mașina cu o viteza de 5kmph se folosește treapta 1, nu? Sau?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de distanta pe care o mergi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai bine împingi mașina?

| Arefino a răspuns:

Treapta 1 la benzina se foloseste STRICT pentru plecare, nu contaza viteza ci turatiile (sa nu depaseasca 3000), pe cand la diesel este bine sa fie mai turata, schimbul de viteze se face la 3000, deci imlicit la diesel poti sa ajungi si la 3000 de ture in treapta 1, ceea ce inseamna 15-20 km/h

| suntserios a răspuns (pentru Arefino):

Vezi ca le ai încurcat. Diesel e ala cu cuplu joc in ture. Nu e nevoie la diesel sa ajungi la 3000.

| Arefino a răspuns (pentru suntserios):

Daca un diesel nu este turat, se infunda injectoarele si pompa de injectie. Raspunsul meu este corect

| suntserios a răspuns (pentru Arefino):

Tu clar ai facut o comparatie cu un benzinar... si din comparatia ta reiese ca la diesel schimbi viteze la ture mai sus decat la benzinar

| Sebastian217 a răspuns:

Da, treapta 1