| EdyDennisX a întrebat:

Ce se poate intampla daca inversezi bornele de la baterie la o dacie logan pe benzina. Funda la cel mai bun raspuns

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Ce a zis @Jicarean_Calin_1960

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Face scurt si ia foc. Depinde si cat le tii asa, poti sa faci praf sistemele electrice ale masinii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arzi cateva sigurante si nu mai porneste.
Una de 30A si alta de 5A daca esti norocos.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Iti arde alternatorul si ceva sigurante! Spor la munca!

| ADK2 a răspuns:

Salut.

De ce ești curios să vezi o catastrofă? să înțeleg că vrei să prăjești mașina și cauți o soluție mai ieftină, însă vezi să nu iei foc și tu. Arzi ECU (calculatorul motorului) și cine știe și ce alte componente, polaritățile bateriei trebuie să meargă fiecare unde le e locul și nu să încerci "de curiozitate" ce se poate întâmpla că vei plăti scump. Vezi să nu bubuie și bateria.