| Anonim027 a întrebat:

Ce ulei recomandați pentru golf 5 1.9 tdi?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In general 1.9 TDI e un motor ce nu e pretentios la ulei. Bine, asta nu inseama ca poti baga orice... Dar atata timp cat firma e una ok, are specificatiile pentru motorul tau si il schimbi mai repede de 15. 000km sau 1 an ( care conditie se indeplineste prima) o sa fie ok... Personal as baga:
https://www.motul.com/fr/en/products/specific-504-00-507-00-5w30
e compatibil cu motorul tau ( cu sau fara DPF).

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cel indicat in cartea tehnica a masinii.

| sierra1 a răspuns:

5w30 dacă ții la ea (la mașină) de la un brand serios

| Klaus56 a răspuns (pentru darrio2007):

Mare destept esti.De cand s-a fabricat masina au mai aparut cateva zeci de uleiuri mai performante.
Si poate nu are cartea tehnica la indemana.Dai raspunsuri la fel de inutile si penibile ca prostul celalalt serios.

| Anonim027 explică (pentru Klaus56):

Hai te rog sa nu jignim, spune-i tu te rog ce ulei?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

P.S. asta am bagat eu in al meu bmw 2010 diesel. motor ce e mult mai sensibil ca al tau la ulei. ca fapt divers mecanicul meu o bagat initial uleiul gresit in vechiu meu passat 1.9 tdi 2008 si de aia tot o mers perfect 12. 000km pana l-am schimbat.

| UserRo10 a răspuns:

5w30 sau 5w40 daca nu ai dpf
Recomand Ravenol vmp usvo (gama de top)

| darrio2007 a răspuns (pentru Klaus56):

De ce nu il ajuti tu, măi inteligență? De-asta abia ti-ai facut cont, ca să critici?
Nu prea ai inceput bine comunicarea pe acest forum.