| st3fan_3205 a întrebat:

Ce motociclete pot conduce la 16 ani?

Răspuns Câştigător
| AlexicăHD a răspuns:

Salut si eu am motor si am 16 ani poti cele de 125 depinde ce cauti daca vrei MOTOSPORT (viteza): Honda CBR 125, Yamaha TZR 125, Aprilia RS 125 etc EUNDURO (preferatele mele) : Aprilia RX 125; Yamaha DT, Hasqvarna wrc 125. astea le cam stiu si imi stiu si altele Yamaha TDR, Aprilia xt mai multe funda?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere la 16 ani poti obtine permis de conducere subcategoria A1, cu care poti conduce motociclete cu CC care nu depaseste 125 cmc si puterea nu depaseste 11 kw (art.30, lit.ca) din regulamentul de aplicare a Codului rutier). Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cele care intră la subcategoria A.
Pa, pa.

| vader a răspuns:

Motocicletele se pot conduce de la 18 ani. De la 16 ani doar scutere si motorete.

| Popik a răspuns:

@Limonada poti sa faci la 16 ani SUBCATEGORIA A1 si sa conduci motocicleta, scuter sau moped dar sa nu depaseasca 125 cc si 11kw(15cp)

| Limonada a răspuns:

De la 16 ani ai dreptul la orice motocicleta, scuter sau moped dar cu conditia sa nu depasasca 50cc si ai nevoie de testul de legislatie e un tesc este foarte simplu care tine cateva zile scoala pentru el (pentru raspunsurile aiurea "bai nu raspundeti daca nu stiti incercati sa ajutati omul") sper ca ti-am fost de foloswinking

| st3fan_3205 explică:

Pai am inteles ca pot conduce cross-uri pina in 125 daca am 16 ani si permis A1

| Nevermindd a răspuns:

Niciuna.Cred ca doar scutere.

| cr1571n3l a răspuns:

Motociclete nu poti doar Scutere tip Piaggio...si altele

| MarisAlin a răspuns:

Piaggio,scuter si cam atat funda plizz:d

| miky_4070 a răspuns:

Oricewinking

| ITmanagerr a răspuns:

La 16 ani poti sa dai de A2 si poti sa conduci o motocicleta care sa nu depaseasca 35 kw adica in jur de 45 cp