| Caddyi a întrebat:

Cine imi spune de unde-mi pot cumpara cartea auto pentru Profesionisti ( toate categoriile ), eu sunt din Ilfov si vreau sa stiu de unde pot cumpara cartea ( din ce magazin, dar sa fiu sigur c-o gasesc acolo ).

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Scolile de soferi pentru profesionisti in momentul in care te inscri la scoala sunt obligate sa dea si cartile dupa care sa inveti. Nu trebuie sa o cumperi, decat te inscri la scoala si gata.

Daca o vrei fara sa te inscri ai rabdare pentru ca la 1 ianuarie 2013 va aparea noul cod rutier si pe cel actual il inveti degeaba, tu oricum in 2013 vei da examenul pentru ca acum mai e sesiune de examen pentru profesionisti in Ilfov decat pe 17 decembrie si gata, deci nu mai ai cand sa dai.

Dupa 1 ianuarie o vei gasi in orice librarie sau la orice chiosc unde se vand ziare si reviste!

| Caddyi explică (pentru FurtunaDiesel):

Merci! Eu vreau sa dau de carnet direct la Profesionisti si vreau sa ma apuc de invatat cu 2-3-4 luni inainte de a ma inscrie, ca nu vreau sa pic! Iti multumesc ca mi-ai raspuns, daca nu raspundeai tu cred ca-mi luam cartea degeaba. laughing

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Caddyi):

Nu poti sa dai direct la profesionisti. Pentru categoria C trebuie sa ai permis categoria B, iar de la 1 ianuarie 2013 va trebui sa ai 2 ani experienta in categoria B si minim 21 de ani, deci dai la 18 ani de permis categoria B, sau maxim 19 ani dar mai devreme de 18 nu poti, apoi la 21 de ani daca ai de cel putin 2 ani categoria B poti da de C, altfel nu poti sa te inscri la scoala si evident nici sa dai de permis!

| Caddyi explică (pentru FurtunaDiesel):

Si ce alte legi privind condul rutier se vor mai da de la 1 Ianuarie?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Caddyi):

Destule. Se schimba tot codul rutier. Regulile de omologare a anumitor subansamble, categoria D se face de la 24 de ani, categoria A de la 24 de ani, scuterele se vor conduce numai cu permis, o groaza de reguli noi!

| Caddyi explică (pentru FurtunaDiesel):

Am inteles ca nu pot da la profesionisti daca nu iau B-u si nu am minim 20 de ani. dar daca D-u se da de la 24 de ani inseamna ca abia atunci pot da la profesionisti?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Caddyi):

Si C e considerat tot profesionist, care se face la 21 de ani dar trebuie sa ai B!

| Caddyi explică (pentru FurtunaDiesel):

Si nu-mi poti spune si mie de unde pot sa aflu toate legile noi privind codul rutier de la 1.01. 2013?

| Caddyi explică (pentru FurtunaDiesel):

Sa ai carnet de profesionist nu inseamna sa ai Toate categoriile?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Caddyi):

Carnet de profesionisti inseamna categoriile B, C si E. Nu poti afla toate legile noi decat pe 1 ianuarie 2013, pana atunci nu se publica textul integral al legi!

| Caddyi explică (pentru FurtunaDiesel):

Ok, Domnu'. Multumesc pentru. raspunsuri. Daca o sa mai am nelamuriri privind carnetul de soferi o sa te intreb pe tine.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Caddyi):

Cu placere!