| kotys a întrebat:

Cine știe unde se plătește oficial taxa de mediu? Nu la firme de înmatriculare, etc...

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La ANAF, in judetul tau. Prima data se obtine o decizie de calcul, apoi se achita la Trezorerie.
Nu te grabi inca, o noua lege a fost adoptata si urmeaza a fi publicata in Monitorul Oficial; se aude ca in baza acesteia se scoate aceasta taxa.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea 9/2012:
Art. 5
(1) Organul fiscal competent calculeaza cuantumul taxei, pe baza documentelor din care rezulta dovada dobandirii dreptului de proprietate asupra autovehiculului si elementele de calcul al taxei, depuse de catre contribuabilul care intentioneaza sa efectueze inmatricularea sau prima transcriere a dreptului de proprietate. Lista documentelor este prevazuta in normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(2) Valoarea in lei a taxei se determina pe baza cursului de schimb valutar al monedei euro stabilit in prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent si publicat in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.
(3) Taxa se plateste de catre contribuabil intr-un cont distinct deschis la unitatile Trezoreriei Statului, pe numele Administratiei Fondului pentru Mediu, iar dovada platii acesteia va fi prezentata cu ocazia inmatricularii sau transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului aflat in una dintre situatiile prevazute la art. 4.
Trezoreria se afla langa finantele statului in localitatea sau cartierul din care faci parte.