| Florian20405 a întrebat:

Consum Seat Leon 1.6 16 v? dar Skoda Octavia 1.6 SR?
Funda

Răspuns Câştigător
| Danyel1PT a răspuns:

6-7 litri leon si scoda pleaca de la 6-9 maxim

| Florian20405 explică (pentru Danyel1PT):

La leon sunt 16 v la skoda nu stiu dar stiu ca are mai putine valve ca la leon, deci clar consum mai mic.

6 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Are o cunostinta de-a mea Skoda Octavia 1.6, consuma undeva la 10l la suta sau mai mult. Parerea mea, mai buna e o scoda diesel 1.9, are consumul mult mai bun.
Despre Seat nu stiu, sper ca am putut sa te ajut.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Toate motoarele de 1.6 benzina consuma intre 10 si 12 in oras si intre 7, 5 si 8, 5 in afara. Doar astea foarte moderne care opresc motorul la semafor si care sunt hibrizi consuma mai putin.

| Florian20405 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Stiu ca pe exterior consuma in jur de 6~ 6.4-6.5 mers normal 80-90-100.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Florian20405):

Chiar 6 nu cred ca consuma, poate doar daca mergi pana in 80 la ora. 7 s-ar putea sa ia daca mergi sub 100.

| Rubyrubyy a răspuns:

Pai un seat consuma vreo 9-10l la suta..Despre Skoda nu stiu prea multe dar cred ca cam tot asa daca are accelasi motor.