| VanessaTPU a întrebat:

Credeti ca consuma mult Audi TT(nu modelul cel nou)? as vrea sa-mi iau ca prima masinahappy si multi ma sperie ca are motor mare(fuge repede) dar si consuma f mult... Fundita pentru cei care ma lamuresc mai mult despre masinahappy

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Consumul din carte la modelul nou 2012 cu cutie manuala si tractiune decat fata ti-l copiez din cartea tehnica a masinii:
Consum (urban):
7, 0 l/100 km
Consum (extraurban):
4, 3 l/100 km

Masina a spus ca nu modelul nou si pe modelul vechi consumul este mult mai mare pe cel 2007 adica cel anterior fiindca ala a fost ultimul inainte de cel aparut in 2008 si acum facelift la cel 2008 care a durat pana acum. Am consud in Canada Audi TT si ala era consumul in Quebec. In Bucuresti si cu strazile noastre si o masina cu care s-a mers in Romania fiindca aia clar nu mai este ca noua o masina sport pe drumurile noastre oricat de incet ai merge si tot creste consumul in timp. Am specificat ca 16 la modelul benzina nu vorbeam de 2 diesel am spus 13 la acela si cu clima data drumu si eventual cutie automata pe el fiindca nimeni nu isi ia TT manual oricum sunt foarte rare modelele nu stiu daca s-au fabricat 8000 de modele cu cutie manuala, cea automata consuma mai mult oricum, eventual si 4x4 deja explodeaza consumul. Daca o masina are 7 in cartea tehnica sa nu imi spui ca mergi tu cu 7 consum. Ala e consum pe Dyno Test adica fara forta de frecare cu asfaltul ca rotile sunt facute pentru frecare cat mai perfecta la Dyno, fara aer care iti bate in fata si iti creste cu cel putin 0.8% la un TT cu aerodinamica de 3, 3 stele si asa mai departe. Nu am nici un motiv sa induc lumea in eroare eu i-am spus consumul real pe care l-am scos eu cu 60 in oras si 150 afara e adevarat ca afara am mers destul de tare dar pe drumurile alea nu era exagerat + ca 130-150 are viteza de croaziera in carte un TT deci ala e cel mai recomandat stil de mers si cel mai bun consum + cea mai buna functionare a motorului!

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Consumul nu este exagerat de mare, adica in oras cel 4x4 consuma cam 13 si cel fara tractiune integrala cam 12 si afara intre 7 si 8 depinde de stilul de condus deci nu foarte putin dar nu mult si benzina cam 16 in oras si 9 afara dar asta o masina buna nu una cu 800.000 de km fiindca aceea clar are motorul terminat si consuma mult. Problema la Audi nu este consumul neaparat fiindca pana la urma cine are 20.000 de euro sa isi ia un TT la mana a doua are si bani de benzina dar intretinerea este foarte scumpa, mai ales ca este sport, are garda joasa si asa mai departe si bagi in ea cam 1000 de euro pe an fara consumabile si taxe si asigurari decat in piese adica bucse, telescoape si mai stiu eu ce!

| Andreiiii a răspuns:

Nu se merita sa incepi cu un Audi sau alta marca de "fite". loganu' ce are?laughing

| papusikatha a răspuns:

Toti stim ca Audi este o masina de fite cu motor mare si iti trebuiesc bani sa o intretii, nu conteaza doar consumul, degeaba strangi 10 ani bani pentru un Audi daca intr-o luna ti se rupe o oglinda si strangi alti 2 ani bani sa o cumperi. parerea mea masinile gen Audi, Bmw, Mercedes, sunt pentru oamenii care au cu ce sa le intretina.