| claudiusto95 a întrebat:

Cu ce categorie de permis se conduce un motor incadrat la categoria MOTORETA?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu exista categoria "motoreta".
Exista urmatoarele categorii de permise, citeste si vezi care din ele e cea la care faceai tu referire:

Categoria A – include motocicleta cu sau fara atas

Categoria AM (moped) – vehicul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima proiectata nu depaseste 45 km/ora si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm3, iar masa proprie a vehiculului nu depaseste 350 Kg (art.1 alin 2 lit.a din Directiva 2002/24/CE a Parlamentului European (cu exceptia celor care au o viteza maxima proiectata mai mica sau egala cu 25 Km/h), motociclete cu sau fara atas, tricicluri cu motor, asa cum sunt definite in directiva mentionata mai sus.

Subcategoria A1 – motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11kW

Este de retinut faptul ca, in acord cu legislatia in vigoare, posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0, 16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.

Subcategoria A2 – motociclete cu puterea maxima de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depaseste 0, 2kW/kg si care nu sunt derivate dintr-un vehicul avand mai mult de dublul puterii sale.

| danutzu96 a răspuns:

Cred ca in AM.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu exista termenul motoreta, acel termen se foloseste mai des, dar nu si in legislatie, motoreta e acel scuter/piaggio cu un motor de 49 cmc