| FlorinCiokan a întrebat:

Cu categoria B poti conduce scuter motor 49 cmc? Fara alte complicatii? Sau cu ce alta categorie poti?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Da cu categoria B poti conduce fara griji un scuter cu motor de 49, desigur asta daca e inmatriculat si cu taxele la zi.
Mai nou, la permisele proaspat eliberate pe langa categoria B se adauga si Am(categoria pentru scutere cu motor de 49cmc) si B1.
Deci daca ai B poti conduce linistit, permisul e valabil si pentru asa ceva.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scuter pana in 49 poti conduce cu absolut orice categorie

| Amilik a răspuns:

Da.Permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM.

| Arezki a răspuns:

Un moped a carui capacitate cilindrica nu depaseste 49 cc se poate conduce atat cu categoria B cat si AM si A1. In general orice categorie de permis ai avea poti conduce un moped de 49cc