| gygel_9094 a întrebat:

Cu ce oare ii deranjează pe polițiștii modul US Style pe mașină?
Eu am pe un Logan 2008
Iar legea spune asa:
Art.101, alin10. Constituie contravenții și se sancționează cu amendă prevăzută în Clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice: montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate.

Practic nu sunt alte becuri montate pe us style, același bec de semnalizare rămâne

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ii deranjeaza, dar legile Romanesti/Europene sunt comuniste; de fapt aplicarea lor este comunista.
Cand politistii vad in trafic o masina cu jante mari, pozitii US sau albe, ori cu folie pe fata, nu zic "ce pericol public, hai sa il oprim, si sa salvam planeta!".
Ei zic "hai sa ne facem norma". Intre timp, trec 3 betivi, 5 transporturi fara acte si 10 masini fara ITP/RCA, dar ei sunt ocupati cu adevaratele pericole.
Modificarile la faruri se pot contrazice simplu cu "ba nu". Daca modificarea nu este vizibila, iar constatarea nu se face de catre persoane avizate (agenti cu atestat tehnic/reprezentanti RAR), aceste sanctiuni nu ar trebui sa fie legale, si ar trebui sa fie anulate la contestare.
Dar cum spuneam, pe continentul asta se poarta comunismul: cum adica sa nu avem toti masinile la fel? Amenda cui ii vine vreo idee, pentru comportament "neautorizat".

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil pentru ca esti in Romania si nu in US.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu cu ce ii deranjeaza pe ei da pe mine in trafic ma enerveaza maxim sa vad masini cu semnalizarile aprinse cand nu e cazul.

| gygel_9094 explică (pentru suntserios):

E o pasiune
Oricum cand pui semnalul are intensitate mai mare, nu vad de ce te-ar deranja

| suntserios a răspuns (pentru gygel_9094):

O pasiune sa ai doua beculete aprinse pe care oricum nu le vezi ca tu esti in masina dar ii confuzezi pe restul?

| johnnny123 a răspuns:

1. Orice tip de lumina neconforma poate produce confuzie in trafic, deci sunt periculoase

2. Cu ce te ajuta pe tine personal faptul ca ai acele lumini? Oricum nu le vezi tu, le vad ceilalti. Crezi ca sta cineva sa-ti admire tie becurile US style montate pe Logan?

| Digikey a răspuns:

Nu-i deranjeaza, ei doar aplica legea.
Se face o modificare neomologata la instalatia electrica.