| Georgiana230 a întrebat:

Cu ce se ocupa proprietarul unui service auto?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu datul banilor, cu investitia in utilaje!
Daca are angajat un administrator sau un director general, atunci chiar nu face nimic, doar da bani multi ca service-ul sa fie dotat cu toata aparatura necesara si controleaza ocazional administratorul firmei daca plateste salariile, daca incaseaza banii, daca a platit toate facturile de utilitati samd.
Sunt situatii cand patronul chiar nu are nevoie nici sa verifice, fiindca apeleaza la o firma de contabilitate care face acest lucru si-i raporteaza cifrele.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este un propietar de service auto mic, atunci el face investitia ori ia credit de la banca pentru utilaje si munceste cot la cot in atelierul auto, alaturi de mecanici, pana creste afacerea si-si permite sa angajeze mai multi muncitori.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de câți angajați are. Muncește și el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu ce vrea el.
Raspunzator de service este administratorul de service, atestat de RAR. Acesta trebuie sa se asigure ca totul este in regula, incepand de la autorizatii, contracte de mentenanta & preluare a deseurilor, pana la supravegherea angajatilor.
De multe ori, proprietarul ocupa acest post de administrator, dupa ce face niste studii in domeniul auto (minim maistru auto, ideal inginer AR) si apoi un curs de calificare organizat de RAR.

| gabicoo a răspuns:

Numără banii!

| Brizbriz a răspuns:

Cu, cheltuit profitul big grin

| goguPatent a răspuns:

Imi place cata ciuda exista pe patronii de afaceri, dar pun pariu ca nu intelege nimeni cata munca si cat stres presupune sa conduci o afacere pana sa vina banii.

Pai cu ce sa se ocupe

-cauta clienti
-face publicitate
-aprovizioneaza
-face investitii
-cauta angajati
-manageruieste anagajatii pe care ii are
-chestii administrative legate de plata chirii, cumparat echipamente, inchiriat echipamente, obtinere autorizatii, plati chirie, salarii, facturi
-cauta parteneri
-cauta furnizori
-plateste taxe si impozite
-uneori de ce nu mai pune si mana sa repare
-cauta solutii pentru clienti nemultumiti, lucrari blocate, piese de negasit
-calculeaza preturile, adaosurile
- se ocupa de raportarile financiare, strangerea de bonuri pentru contabil
-etc etc etc

| Ree07189 a răspuns:

Repararea mașini ți o și spala unele ți o și vopsesc

| beapea a răspuns:

Sa fie "boss"