| Boldeanu_Silvia_Viorica_1962 a întrebat:

Cum pot afla adresa unei persoane dupa nume si CNP?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adresa n-o poti afla. Poti afla doar judetul acesta fiind dat de cifrele din 9 si 10 ale codului. De fapt ele sunt asa:
Prima cifră a C.N.P.-ului este: (sex bărbătesc / sex femeiesc)

1 / 2 - născuți între 1 ianuarie 1900 și 31 decembrie 1999
3 / 4 - născuți între 1 ianuarie 1800 și 31 decembrie 1899
5 / 6 - născuți între 1 ianuarie 2000 și 31 decembrie 2099
7 / 8 - pentru persoanele străine rezidente în România.
9 - pentru persoanele străine.
Apoi urmeaza 2 cifre reprezentand anul nasterii, doua cu luna si doua cu ziua. Apoi codul judetului din doua cifre. Apoi 3 cifre din registrul de nasteri pe anul respectiv si in final o cifra singura este cifră de control (un cod autodetector) aflată în relație cu toate celelate 12 cifre ale C.N.P.-ului. Cifra de control este calculată după cum urmează: fiecare cifră din C.N.P. este înmulțită cu cifra de pe aceeași poziție din numărul 279146358279; rezultatele sunt însumate, iar rezultatul final este împărțit cu rest la 11. Dacă restul este 10, atunci cifra de control este 1, altfel cifra de control este egală cu restul.

| Betty12345678 a răspuns:

Daca e ceva serios si crezi ca are probleme ar trebui sa apelezi la politie.O zi buna!

| DanutAlex a răspuns:

Cum pot găsi persoana după cnp

| Jesusname_Capentrudomnul_1972 a răspuns:

| Maria_Luiza__vMPV a răspuns: