| anonim_4396 a întrebat:

Cum procedez cand cumpar o masina pentru prima data ce e de facut

2 răspunsuri:
| adinaTPU a răspuns:

Daca masina nu este noua, o duci la service ca s-o testezi. Mergi la notar, faci act de vanzare-cumparare; mergi la RAR, apoi la intramaticulari, apoi iei numere, apoi faci RCA (caz in care iti recomand un broker serios, care lucreaza cu multi asiguratori si are calculator + livrare gratuite, http://rca-ieftin-online.ro/ ), daca iesi din oras cu masina iti iei si rovinieta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu e noua faci un contract de vanzare cumparare cu vanzatorul, primesti toate actele masinii plus certificat de neurmarire fiscala a vanzatorului care radiza masina de la impozit.

te duci la rar sa faci identificarea, o iei pe numele tau la primarie pentru impozit, platesti taxa de timbru daca e cazul, faci rca pe numele tau, platesti si restul taxelor (pentru talon, numere ce mai e acolo) apoi te duci la politie sa iei numerele