| AlexCraioveanu28 a întrebat:

Cum procedez cand cumpar masina second hand? cumpar masina pentru prima data ce este de facuta unde trebuie sa merg ce acte trebuie sa am eu si ce acte trebuie sa aiba vanzatorul la masina?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa presupunem ca ai trecut de partea cu verificatul masnii.

va duceti la un birou/chiosc care se ocupa cu acte de genul, faceti in contract de vanzare cumparare, dai banii, iti da actele masinii plus de la fisc o declaratie fiscala ca are toate cele platite.

tu cu actele te duci si inregistrezi masina la fisc pe numele tau, iti faci rca in vedere inmatricularii pe numele tau, platesti taxa de timbru daca e cazul, faci autentificarea la rar, platesti toate taxele (gen taxa pentru certificat de inmatriculare) si apoi te duci la politie sa o inmatriculezi

| viotedy a răspuns:

Inainte de acte ii ceri CIV si verifici seriile cu atentie, motor si sasiu, sa coincida intocmai.si in apropierea seriilor sa nu aiba suduri, pilituri si altele, adica sa nu fie aplicate. daca coincid, el- CIV, certificat /pe spate o sa scrie instrainat catre..numele tau/buletin, tu-buletin.ambele buletine sa fie valabile altfel ai probleme.

| hummmer a răspuns:

Sh din Ro sau adusă de afară?
Tu,buletinul,el, actele maşinii-carte, certificat, asigurare dacă are, buletinul lui.
Mergeţi la un chioşc de făcut acte şi te costă pe tine vreo 40-100 lei actele, depinde chioşcul.