| YoNuuT a întrebat:

Cum se calibreaza o drujba ms 362 cm (m tronic) si cand se calibreaza?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai ce calibra. Asigura-te ca lantul este intins bine si alimentata cu ulei si combustibil. Si ascutit lantul dupa o folosire indelungata.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Probabil ca se refera la reglarea turatiei motorului! Se face ca la relanti sa nu se opreasca. Doar ca tineretul de astazi nu mai stie decat engleza. In engleza este calibration.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Asa este. Dar cerinta lui lasa loc de diferite interpretari.

| mihai69 a răspuns:

Ce înțelegi prin "calibrare"?
Nu de alta, dar asta e de fapt o operațiune care se aplică aparatelor de măsură, pentru a le menține precizia.
Și cum drujba e o unealtă și nicidecum un instrument/aparat de măsură, nu are nevoie de așa ceva, ci doar de un reglaj al întinderii lanțului și ascuțirea lui periodică.

| YoNuuT explică (pentru YoNuuT):

Aici nu înțeleg engleza. De asta am întrebat pe forum

| mihai69 a răspuns (pentru YoNuuT):

Ok, deci vorbim despre 'calibrarea' unui carburator controlat electronic.
Nu ai ce face decât să respecți indicațiile din film, aceleași cu cele din manualul de utilizare. Iar acesta are sigur și o variantă în română, dacă ai cumpărat de la noi unealta.