| KooSs a întrebat:

Cum se face ungerea cilindrului la motorul in 4 timpi, inteleg ca uleiu din baie urca spre biela si unge cilindru pana la segmentii de ungere, da in partea de sus la cei doi segmenti si partea de cilindru unde ajunge numai capul pistonului cum se face?

3 răspunsuri:
| MCG a răspuns:

Pe peretii cilindrului se afla ulei care este ridicat si coborat odata cu miscarea pistonului!

| KooSs explică (pentru MCG):

Asta stiu destul de bine.Citeste bine intrebarea

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

La marginea de jos a blocului motor sint niste duze cate una pentru fiecare piston si prin ele arunca uleiul in sus sub piston de unde o parte unge biela si o mica parte ajunge lasegmentul de ungere care face acea pelicula de ulei