| Iulian0000 a întrebat:

Cum se numesc anvelopele acelea cu scrisuri pe ele?
Care sunt la masinile tunate / masinile de curse...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pneuri se numesc!
Daca ai sti, cate tipuri de cauciucuri are orice paraitoare de competitie, fie ca-i Kart, masina sau camion, n-ai mai pune intrebarea asta.
Cu scrisuri sau fara, cauciucurile se aleg in functie de conditiile competitiile (cald/rece, ud/uscat/inghetat, asfalt/beton/pamant).
La asfalt uscat de pilda, se folosesc slick-uri fara amprenta, adica cu suprafata de contact neteda, care au aderenta foarte mare pe asfaltul uscat, dupa ce se incing (de aici a aparut si bornout-ul, practicat astazi de toti cocalarii cu E36 pe Texas si cauciucuri resapate all-season).

1 răspuns:
| Jipa95 a răspuns:

Michellin!winking