| consuelo12 a întrebat:

Cum se numesc chestiile alea mirositaore care le atirni in automobil(de obicei la oglinda)?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tare asta a lui mg: unul se numeste odorizant, mai multe tiganie rolling on the floor.
In limbaj comun i se spune "bradulet" de la celebrul "Wunder Baum", unul din primele produse de acest gen care au aparut pe piata romaneasca, cu forma lui inconfundabila.
La capitolul preferinte, eu in ultima vreme prefer putin ulei parfumat picurat pe un odorizant mai vechi. Ce sa faci, eu sunt mai zgarcit, o sticluta de ulei costa vreo 5-6 lei, am trei esente diferite pe care le alternez de vreo doi ani si nu am consumat mai mult de un sfert din fiecare sticluta.

regis
| regis a răspuns:

Ba da, dar m-a distrat rau de tot raspunsul big grin.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Odorizante auto.

| covexrobu a răspuns:

Putorizante.

| IamIce a răspuns:

Da sigur ca da laughing dupa ce a pus consuelo siteul toti ati aflat laughing

| Ana a răspuns:

Odorizante.

| byoana a răspuns:

Odorizante auto tip bradulet

| Sofer a răspuns:

Odorizante auto pentru un miros cat mai placut in habitaclu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul ca pui unul se numeste odorizant dar in cazul ca faci colectie de " braduleti ", cum am mai vazut eu la unii, se numeste tiganie... mai ales cind se asorteaza cu colectia de cruci!
Sfat : daca vrei sa folosesti pentru masina, foloseste numai odorizant top " bradulet " sau cu lichid tip bradulet sau odorizant solid. Nu-ti recomand pentru masina odorizant cu lichid care se prinde in bord, pe ventilatie! Evita.
Motivul? Lichidul din odorizant care se scurge pe bord duce la exfolierea si arderea bordului, topirea plasticului...deci EVITA.
Mai nou eu folosesc saculeti cu plante parfumate ( lavanda ), mult mai practic si de durata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@regis / n-ai vazut unii care au colectii intregi, chiar daca mirosul s-a dus? Cum naiba sa spun la asta?

| MusicisMusic a răspuns:

Odorizante pentru masina

| secret_2443 a răspuns:

Odorizante

| naomy9799 a răspuns:

Salut! Se numesc odorizante. Sper ca ti-am fost de ajutorwinking.

| roby.robert a răspuns:

Bradulet laughing