| marius031 a întrebat:

Cum se procedeaza la schimbarea vitezelor dintr-o treapta superioara intr-o treapta inferioara.
Sa zicem ca suntem in a 4 a si ne apropiem de o intersectie in care trebuie sa acorzi prioritate. Cum faci?

Este mai bine sa schimbam si sa mergem cu viteza 1?

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Mai bine apeși ambreiajul și frânezi așa.
Dacă nu ești obișnuit cu mașina, riști să supraturezi motorul, iar consecințele pot fi grave.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In functie de viteza masinii. Daca opresti complet atunci da trebuie sa schimbi I, daca incetinesti e de ajuns a doua sa a 3 a

Răspuns utilizator avertizat
| EvangelineLovin a răspuns:

Incetinesti si schimbi viteza. daca opresti da schimbi dupa viteza 1, daca doar incetinesti schimbi cu 2 sau 3, ce viteza e.

| Silviuc69 a răspuns:

Franezi putin si bagi intr-a 2-a.

| marius031 explică:

Sa zicem ca merg cu 60km/h si vreau sa schimb din a 4 in a 3. Calc frana pana incetinesc si dupa iau piciorul de pe frana si apas ambreiajul, schimb iau piciorul de pe ambreiaj usor si calc acceleratia dupa ce am luat definitiv piciorul de pe frana?

Si daca ajung intr-o intersectie e mai buna viteza 1?