| kingsRo a întrebat:

Daca am pierdut permisul de conducere, ce pasi am de urmat?

Răspuns Câştigător
| Gabriela_6882 a răspuns:

Mergi la notariat si dai o declaratie pe propria raspundere pentru categoria ori categoriile care le ai, o declaratie din care sa reiasa ca ai pierdut permisul si ca nu l-ai instrainat si ca te obligi sa-l predai cand il gasesti.
Cumperi un dosar,copie act identitate si original.
La BCR platesti taxa eliberare permis, atentie, ceri pentru categoria, categoriile inscrise in permis.
Inainte sa te prezinti la Serviciul eliberari permise, trebuie sa fie xerox afara, de la ei mai iei inca o fisa, contra cost, mai dai o declaratie tot acolo, le pui pe toate in dosar si te prezinti la serviciul de eliberari permise.
Sa ai asupra ta actul de identitate obligatoriu, ti se ia dosarul daca ai toate cele in ordine, ti se face poza pe loc, ti se da dovada sa circuli si iti da o data la care sa te prezinti pentru ridicarea permisului.

6 răspunsuri:
| Ryuk751 a răspuns:

Trebuie sa te duci la politie si sa declari permisul pierdut si ei iti vor elibera altul nou. funda? si cred ca trebuie sa declari circumstantele in care l-ai pierdut, adica cum? funda plzz.

| applocker a răspuns:

Acte necesare:

1. Actul de identitate (in original).

2. Nota de inregistrare care atesta publicarea pierderi sau furtului permisului de conducere in Monitorul Oficial.

3. Dovada de la organele de politie pentru pierderea sau furtul permisului de conducere.

4. Fisa medicala de consultanta pentru conducatorii de autovehicule completata.
Aceasta Fisa se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare.

5. Chitanta CEC (425.000 lei in original).

6. Foto la unitatile specializate (2 poze format permis auto).

7. Fisa detinatorului permis de conducere.
Aceasta Fisa se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare.

8. Copie Xerox dupa actul de identitate.

9. Copie act de casatorie.

| FurtunaDiesel a răspuns:

Conform noii legislatii referitoare la redobandirea, pierderea, furtul sau preschimbarea permisului de conducere citez:

In cazul in care carnetul de conducere v-a fost furat sau l-ati pierdut, pentru obtinerea unui nou carnet de conducere aveti nevoie de:
1. Act de identitate solicitant, in original si o copie xerox;
2. Fisa tip a detinatorului permisului de conducere, dactilografiata si semnata cu negru in spatiul destinat;
3. Titularul permisului de conducere trebuie sa declare pierderea, furtul sau distrugerea acestui document autoritatii emitente, in cel mult 48 de ore de la constatare si sa solicite publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a, precum si eliberarea unui nou permis de conducere;
4. Fisa medicala (daca permisul de conducere este mai vechi de 1 an);
5. Chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere achitata la orice unitate CEC sau BCR 46, 50 lei;
6. Fotografie tip.

Daca vrei mai multe detalii intra aici: http://www.consult-avocat.ro/......erare.html

| bebin a răspuns:

Cred ca primul pas este.sa il cautilaughing

| Cretu_Mihai_Florin_1989 a răspuns (pentru Gabriela_6882):

Va multumesc pentru raspuns dar intrebarea cea mai grava este daca eu am luat permisul in Tulcea dar acum locuiesc de ceva timp in cluj oare trebuie neaparat sa merg la Tulcea sau pot face actele sa il iau si de aici?