| emoboy a întrebat:

Daca CDI -inseamna Common-rail Diesel Injection, atunci este doar la motoarele diesel? Si la cele pe carburator ce este?

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

AndreiC a raspuns la tot!

| AndreiC a răspuns:

Mai intai intra pe un site mai general, gen Wikipedia, si citeste ceva despre motoare. Nu de alta, dar le cam amesteci. Intr-adevar, dieselul e numai pe injectie, dar si motoarele pe benzina din ultimii 15 ani sunt tot pe injectie. Carburatia nu prea se mai foloseste. Daca foloseai site-ul mentionat de mine mai sus aflai asta: "Sistemul rampă comună[2] (engleză Common rail) este un sistem de injecţie directă, folosită la motoarele cu ardere internă, mai ales pentru motoarele cu aprindere prin comprimare. Cel mai important aspect al unui motor cu sistemul rampă comună este faptul că, distribuţia combustibilului la injectoare se face dintr-o conductă comună, aflată la presiune mare, către fiecare injector în parte."
Articolul in intregime la http://ro.wikipedia.org/wiki/Ramp%C4%83_comun%C4%83

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe: http://www.totalauto.ro/......elor-auto/