| Andrey11 a întrebat:

Daca cineva merge repede cu masina chiar dintr-o urgenta imensa politia amedeaza?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da, numai ca daca tu contesti amenda in instanta ulterior si judecatorul considera ca in momentul cand ai avut urgenta nu ai pus in pericol siguranta circulatiei adica sa mergi pe rosu, sa depasesti pe linie continua si sa mergi cu 150 la ora in oras automat atunci tu esti vinovat si platesti si cheltuielile de judecata. Daca tu castigi in instanta ca demontrezi cu actele de la spital sau ma rog cu documente oficiale nu ca ai zis tu, sau iti scoti un certificat medico-legal cu data si ora ca atunci cand ai luat amenda era ceva urgent iti poate anula amenda si punctele pe care ti le-a luat dupa permis, sau sa iti restituie permisul daca ti-a fost lua de tot, dar ai de umblat, avocati, stai prin tribunale si asa mai departe. Nu prea merita decat daca este cu adevarat o urgenta!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da amendeaza.Pe politisti nu ii intereseaza de ce mergi tu repede.Nu ai voie sa mergi repede.

| andreyyya a răspuns:

Sigur ca amendeaza. In caz de urgenta medicala indicat ar fi sa fie chemata salvarea careia i se acorda prioritate si are voie sa mearga ci o viteza mai mare. In altfel de urgenta politiei nu-i pasa.

| NacRonDX a răspuns:

Daca e vorba de urgente gen gravid sau accident sau si-a taiat o mana nu amendeaza iti dai seama sau nu stiu sigur e posibil.

| DakotaXOXO a răspuns:

Orice urgenta ai avea politia se gandeste doar la masini,legea si banii, nu si la om sau grijile si situatia lui financiara, asa ca...cum te prinde, amenda! Funda?

| simf a răspuns (pentru DakotaXOXO):

Dakota, daca politia nu s-ar gandi ca omul cu griji care merge cu 180 km/h poate omori o multime de alti oameni poate ca n-ar face-o.

| Andrey11 explică:

Vreau sa zic 100, 110 chiar dintr-o urgenta calumeaaaa...

| dyandy a răspuns:

Depinde si de politai

| Meli300 a răspuns:

Sigur ca amendeaza ca doar nu esti salvare

| Kidutzaa a răspuns:

Depinde cu ce viteza merge happy. Daca merge cu o viteza exagerata, risca sa ia o amenda.Pentru ca,orice urgenta ar fi, poate accidenta pe oricine din cauza vitezei. Daca este o urgenta medicala, se poate chema ambulanta...winking De aceea exista 112..happy