| raducristian1 a întrebat:

Daca inmatriculez masina pe Austria, este mai ieftin ca si cum o inmatriculez pe Romania? In ce consta treaba asta? Am un prieten care pune acelasi numar de pe o masina pe alta. In Romania se poate? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca e mai ieftin 'pe Austria', masinile care vin cu numere de acolo sunt cumparate din Austria, nu inmatriculate de romani la ei.
Prietenul tau risca dosar penal pentru ceea ce face.
In Romania poti pune un numar de pe o masina pe alta, doar daca o radiezi pe cea care a avut numarul, si ceri la inmatricularea celeilalte masini, sa pastrezi numerele de pe vechea. Am prieteni care au schimbat cate 2-3 masini, si au pastrat acelasi numar, insa procesul de inmatriculare e acelasi, doar ca nu mai platesti aia 40 de lei pentru fabricarea placutelor.

| raducristian1 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acolo este legal. Mai multi fac treaba aia. Eu asa am inteles ca e mai ieftina un pic inmatricularea in Austria. Deaia am intrebat daca se pot pune numerele de pe o masina pe alta, dar la ei nu sunt la fel legile.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Merge si in Romania daca vrei dosar penal pentru ca ai circulat cu numere false