| bolunducu a întrebat:

Daca inmatriculez o masina in Romania si normal, ii fac si asigurare...asigurarea e valabila in Italia? sau trebuie sa fac alta acolo?

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

Asigurarea este atat de valabila cat este si in Romania, nici mai mult nici mai putin.

Poliţă RCA şi Carte Verde, cele două se regăsesc pe acelaşi formular. În ţările Comunităţii Economice Europene, au acoperire poliţele tuturor societăţilor de asigurare din România. În altele, în schimb, RCA-ul nu este valabil. Aşa că, înainte de a încheia poliţa RCA, care conţine şi cartea verde, este bine să aflaţi exact acoperirea în diferite ţări.

Daca esti rezident in Italia trebuie sa o inmatriculezi acolo.

happy

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Asigurarea este valabila in orice tara a lumii nu doar in UE, doar ca in unele nu trimit banii si trebuie sa te ocupi personal asta este problema. In Italia nu cred ca este vreo problema cu nici o companie de asigurari. Referitor la ce tampenie spunea cineva ca daca stai un an nu e valabila sau nu stiu ce idiotenie nu! Asigurarea atata timp cat este valabila o poti folosii in orice tara. Singurul lucru pe care trebuie sa il platesti este vinieta pentru Italia. ITP, Asigurare, Impozit etc se platesc aici si mergi unde vrei cu masina!

| MihaiN1 a răspuns:

Daca ai vreo probleme cu masina in Italia o sa iti trebuiasca alta acolo.

| MaryAlyCernat a răspuns:

Da este valabilă!
Dar mai întâi vreau sa știu cât timp stai!
Dacă stai o săptămâna da e valabilă, dar dacă stai un an îți trebuie alta acolo!
Oricum dacă stai o săptămâna mi-a spus o prietena ca îți poți închiria o alta mașina!