| Damon217 a întrebat:

Daca inscriu o masina pe Bulgaria ce taxe ar trebui sa plătesc?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa primul an cand termini cu transportul si toate cele dai vreo 240€ pe asigurare. Vezi ca dupa 90 de zile politia iti poate confisca CIV-ul pentru ca nu ai voie sa o ti in tara trecut de acel termen

| Violleta2022 a răspuns:

"De ce nu mai merita sa înmatriculezi masina în Bulgaria?
Va prezentam 5 motive foarte clare sa renunti la masina inmatriculata in Bulgaria.
.
Dupa cum bine se stie, taxa de înmatriculare sau timbrul de mediu, cum se numeste în ultima varianta, a avut ca efect direct înmatricularea masinilor în Bulgaria. Motivul este clar: ocolirea platii sumei aferente taxei impuse prin lege.
Poate pentru multi posesori de masini aceasta portita, înmatricularea masinii în Bulgaria, ar putea fi cea mai buna varianta. Dar, cu toate acestea, exista si câteva motive pentru care ar trebui sa se gandeasca un pic mai mult înainte de a face acest lucru. Noi iti vom da sase motive care te-ar putea face sa te razgandesti:
.
1. Nu esti proprietarul masinii! Acest aspect reiese din actele de înmatriculare pentru simplul motiv ca masinile pot fi înmatriculate în Bulgaria doar pe firma sau pe persoana fizica de cetatenie, evident, bulgara.
.
2. Pentru ca numele tau sa apara, totusi, în aceste acte, este necesar sa te limitezi doar la prima varianta, adica sa înmatriculezi masina pe persoana juridica mentionându-se numele tau ca si utilizator al vehiculului intr-o procura. Dar, acest lucru nu îti confera dreptul de prorietate asupra bunului, deci ramâi la mâna proprietarilor bulgari care oricand pot vinde masina.
.
3. Fiind utilizator al masinii înmatriculate în Bulgaria si nu proprietar, nu poti solicita informatii despre autoturism de la autoritatile/institutiile statului vecin. Un exemplu ar fi sa afli daca masina are impozitul platit sau daca asigurarea RCA mai e valabila.
.
4. Autoritatile bulgare RADIAZA din oficiu masinile fara asigurari valabile sau cu taxe fiscale neplatite.
.
5. Firmele de asigurari din Bulgaria considera masinile care circula in afara Bulgariei ca fiind "oile negre" ale Europei. Astfel sa ajuns la preturi imposibile ale asigurarilor sau chiar imposibilitatea totala de a putea incheia o asigurare RCA pentru masinile care solicita si CARTEA VERDE.
.
Fiti realisti si luati decizii rationale".

https://www.romaniatv.net/......13676.html

https://observatornews.ro/......24204.html

https://stirileprotv.ro/......garia.html

| Digikey a răspuns:

Sa zicem, ca ecomomisesti cativa lei la taxe, dar ce te faci cand trebuie buie sa bagi motorina un colos de 2, 5 tone, sa dai 4000 de lei pe un set de anvelope, sau 2000Euro pe o reparatie la cutie?
Tot in Bulgaria?

| Stokyurss a răspuns:

Undeva la 500 euro cu transportul mașinii dus întors pe platformă. Dar de când s-a scos taxa de mediu care era exagerată nu te împiedică nimic sa o înscriu în România aici taxa va fi undeva la maxim 300 euro cu tot cu asigurare