| anonim_4396 a întrebat:

Daca o masina pe motorina are o bujie defecta este recomandat sa le schimbi pe toate cu un set nou sau sa cumperi doar 1 care nu face parte din set?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti sa o inlocuiesti doar pe cea defecta. Bujiile la diesel sunt doar niste rezistente pentru preincalzire, conteaza doar sa se incinga. Nu are rost sa le schimbi preventiv, daca inca nu sunt arse, si nu afecteaza mersul motorului, doar ajuta pornirea motorului, si imbunatateste mersul lui timp de cateva minute dupa pornire.
Se schimba toate doar daca sunt arse cel putin jumatate, iar accesul la ele este destul de dificil. Daca accesul e usor, e ok sa schimbi doar cele arse.

| Dannnnii a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am auzit ca cele mai ieftine bujii sunt cele mai bune e adevarat sau nu

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dannnnii):

S-ar putea sa fie adevarat. Am pus bujii FAI intr-un motor, anul trecut, tot setul (4buc), ca erau arse toate (BERU). Am trecut iarna linistit, vara, inainte sa vand masina le-am verificat, erau functionale toate.
A fost 19 lei bucata, fata de 40 lei bucata, cele "de calitate".

| relian a răspuns:

Ar fi de preferat sa le schimbi pe toate, mai ales daca masina e veche, adica si acele bujii is vechi.
Daca deja a cazut una, te astepti oricind ca o sa cada si altele.