| Edmonds2342 a întrebat:

Dacă resetezi martorii din bord, ei vor aparea din nou dacă chiar este o defecțiune?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da. "Resetarea" înseamnă doar ștergerea erorii din memoria calculatorului. Imediat ce calculatorul va sesiza din nou eroarea, va aprinde martorul aferent.
Numai vreo 3 martori se pot reseta astfel (service, check engine si airbag, poate mai sunt dar nu imi vin acum in minte). Restul se sting singuri când se remediază problema.
Pentru stergerea erorilor este necesar testerul. La unele modele funcționează si metoda cu deconectarea bateriei si descărcarea curenților reziduali prin unirea bornelor.
Recomandat este sa remediezi totuși problema si sa resetezi din tester.

| mgtow a răspuns:

Poate sa nu apara dar masina va inceta sa mai mearga pentru a evita probleme mai grave. sau o sa scoata zgomote anormale

| baru a răspuns:

Martorii de bord, se aprind doar la defecte. Dupa ce ai remediat defectul, se reseteaza. Nu este nevoie de tester.

| Intruder19 a răspuns:

Daca defectiunea este prezenta si tu resetezi martorul o sa apara din nou, practic asta e rolul martorului sa iti arate ca ai o defectiune prezenta.

Bula
| Bula a răspuns:

Martorii de bord nu se pot "reseta".
Ele sunt doar indicatoare (beculete, Led-uri, indicatoare cu ace) care arata sesizarea unei avarii de catre senzorii montati in vehicul sau interpretati de computerul de bord.
Daca vreun martori indica ceva, atunci inseamna ca, un senzor a dat semnal despre o stare incorecta computerului de bord, care interpretand acel semnal "aprinde" un beculet sau Led pe bord, eventual da si semnal sonor.
Ca urmare, martorii de bord indica in caz de vreo problema sesizata sau... daca se defecteaza un senzor sau chiar computerul de bord.
Daca primim asemenea indicatii, atunci trebuie inlaturata CAUZA ce a produs indicatia:
- DEFECTIUNEA care produce indicatia
- SENZORUL, daca da indicatie falsa si este defectat
- COMPUTERUL de bord, daca interpreteaza gresitsemnalele primite
- SCURTCIRCUITUL din cablajul electric, dace toate celalalte sunt bune.

Toate aceste avarii trebuie depanate cugrija de catre un specialist, altfel ne putem trezi sa NU fim avertizati in cazde probleme, ceea ce poate provoca daune mari sau poate costa sanatatea eventual chiar vieti '

| nicusor222 a răspuns:

Poti sa ii resetezi cu ce vrea inima ta, daca masina are problema nu vrea sa ii stearga.
Daca ai senzori sau cum a fost la mine, computer de centura ars, care e sub schimbator de a trebuit sa dau toata masca la masina jos dupa el... pfoaaa. O prostie de aia daca e arsa nu poti sa stergi martorul cu nimic.

| ginoeugen23 a răspuns:

In mare parte da

| Alexandru_Baluta_1986 a răspuns:

Normal. Daca un senzor este defect, indiferent ca il stingi cu calculatorul, pe drum masina il vede tot ca defect si va reaprinde martorul in bord.