| thepurge9005 a întrebat:

De ce costa tesla model 3 40000 de euro in Romania daca masina a fost anuntata ca fiind 30000 de euro(35000 dolari)?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Fiecare tara are niste taxe la importurile extracomunitare. Ai vazit cat e in Belgia?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca romanii sunt golani si vor sa faca bani din orice, nu te agita toate masinile sunt mai scumpe in Romania, caci nu le vei primi la pret de fabrica, asa iti aduci tu una de la poarta fabricii de acolo sa vezi ca ai de platit ceva nu e gratis.
Orice Audi,VW, Mercedes, Honda, Hyundai, BMW etc luat de la reprezentanta din Romania e mai scump decat la reprezentantele din tarile unde automobilele se fabrica, cu alte cuvinte un BMW luat de nou din Germania a fi mai ieftin ca unul luat de nou de aici, datorita unor costuri aditionale, transport chestii etc
E si un paradox aici si anume romanii cumpara masini noi mai scumpe decat europenii de ex. desi stam mult mai rau financiar decat media europeana, deci suntem si nu suntem mai bogati happy

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

5000 eur e diferenta intre RO si D la pret fiind mai ieftina la nazisti. Spaniolii au si ei preturi de te doare capu la masiniile noi. Ideal e sa fie cumparata de la reprezentanta masina direct de la fabricant nu particular nici deala cu masini diverse. Asa honda de ex iti da masina brici si pleci satisfacut cu ea.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai auzit de : cerere și ofertă

| relian a răspuns:

A fost anuntata unde cu 35 mii $ in america poate.Dar pretu din america nu-i la fel ca si ala din afara lor
Asa si un Iphone costa mai ieftin in america decat in europa.
O masina germana de exemplu oricare ar fi ea,este mult mai ieftina in America decat in Germania acolo unde se produce.
Preturile se fac fctie de mai multi factori,de realtiile dintre tari, de ce taxe se pun si cel mai important de cate produse cumpara tara respectiva.
Cu cat cumperi cantitati f mari cu atat pretu este mai mic, asa se intampla acolo unde se fac afaceri normale, RO din pacate nu face afaceri, face bisnita laughing RO este o tara unde asta se face po tara bisnitara care de fapt isi inseala proprii cetateni laughing cauata sai jumuleasca, in loc sa caute sa cumpere mai ieftin din afara.

| Crackman a răspuns:

De la tara la tara exista anumite taxe... ori suntem noi mai darnici

| romeo78 a răspuns:

Din cauza clauzelor economice dintre SUA și România. Mai exact, faptul că vehiculele produse în afară Europei, beneficiază de taxe și impozite de import extracomunitar.
Țările din vestul Europei, au prețurile mai mici datorită contextului economic, social, bancar din țările respective.
Respectiv, creditele bancare sunt mult mai mici, riscul de neplată a unui vehicul e redus aproape de zero.
Iar, cheltuielile sunt mult mai bine amortizate, atunci când vinzi într-o țară cel puțin un milion de vehicule, față de cele câteva zeci, sute de mii de exemplare vândute în România.

| florin926481f a răspuns:

Cand a fost anunțata 30.000 eur, pe site la ei varianta standard e 40.000 si daca mai pui si optiunile pe care le poti comanda pretul o sa creasca.Si inca ceva, masinile tesla se devalorizeaza foarte putin in comparatie cu masinile obisnuite.

| thepurge9005 explică (pentru florin926481f):

Nah in america era 35k dolari toata lumea vorbea despre pretul accesibil