| BandiSebastian a întrebat:

De ce imi porneste scuterul greu la pedala cand este rece motorul?
Capatul de la bujie se cam misca.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motoarle, de regula, pornesc mai greu cand e rece.
Motivul: combustibilul este mai vascos si se aprindemai greu.
Din acest motiv, este indicata reglarea relantiului separat pentru timp de iarna si de vara.
Daca capatul bujiei se misca, atunci si contactul imperfect poate da rateuri la aprindere. Trebuie strans contactul din capacul bujiei, sa stea si sa faca contact ferm. Este bine sa faca aceasta mica "miscare" de strangere o persoana cu experienta.

| BandiSebastian explică (pentru Bula):

Pai este cam indoit capatul acela

| Bula a răspuns (pentru BandiSebastian):

Capatul bujiei sau capacul pe bujie se misca?
Daca e capatul BUJIEI, atunci trebuie inlocuita bujia.
Daca capacul se misca pe capatul bujiei, atunci trebuie stranse contactele (din capac).

| sierra1 a răspuns:

Să fie pentru că acel capat de la bujie se cam misca?

| BandiSebastian explică (pentru sierra1):

Pai oare sa fie de la aia?

| sierra1 a răspuns (pentru BandiSebastian):

Rezolvă jocul și constați ce e după