| Oant a întrebat:

De ce imi porneste termocupla la scurt timp de la pornirea motorului? Temperatura la apa nu creste, aerul conditionat nu e pornit. Am un ford focus 2001 motor 1.6 benzina.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ma pricep prea bine la masini dar poate fi defect senzorul de temperatura sau ramane cuplat in continuu.Trebuie mers la un mecanic auto.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti porneste electroventilatorul, ca termocupla sta cuminte in radiator.
Ori termocupla e defecta (bulbul ce sta in radiator si da comanda ventilatorului sa porneasca), ori releul ce preia comanda, ori ai probleme la motor si se infierbanta atat de repede.
Ce temperatura iti indica in bord cand porneste?

| MariusF23 a răspuns:

Fa un test la reprezentanta cu FIDS si vezi ce coduri de eroare primesti.

| Pavelsax_Pavel_Perescu_1973 a răspuns:

Daca ati rezolvat, spuneti/mi si mie va rog! am aceiasi problema.Multumesc