| Laurentziu1234 a întrebat:

De ce la unele mașini mai vechi cu cutii automate au 3 trepte de viteze? Care e faza? De ce nu exista doar R, N, P, si D (drive)? Alea 3 trepre 1, 2 si 3 pentru ce sunt? E un fel de mod manual?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, masinile care au pozitii pentru 1, 2 si 3, nu mai au pozitia M, in care se schimba normal vitezele manual.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Am gasit asta:
Majoritatea transmisiilor automate vă permit, de asemenea, să selectați manual una sau mai multe trepte de viteză inferioare, precum Low (L), 1st (1) și 2nd (2). În cazul L și 1, transmisia va rămâne în treapta de viteză cea mai joasă și nu se va schimba singură. Acest lucru permite puterea maximă atunci când aveți nevoie de ea, cum ar fi pe un deal abrupt, dar vă limitează foarte mult viteza. Unele transmisii automate vor schimba din prima dată când atingeți o anumită viteză, cum ar fi 50km/h, pentru a preveni deteriorarea transmisiei sau a motorului. Altele, dacă selectați 2, transmisia pornește în treapta a doua și este blocată în treapta respectivă. Acest lucru este util atunci când începeți pe suprafețe alunecoase sau pentru frânarea motorului atunci când coborâți pe un deal abrupt.