| Bogna a întrebat:

De ce motorul diesel se porneste greu cind este cald.ms

12 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu exista asa ceva! Motorul diesel este un motor caruia ii place caldurica, tocmai ca iarna porneau greu cele diesel nu vara. A mai zis cineva inainte ca e problema de la bujii laughing de cand are diesel-ul bujii?

Eu cred ca daca iti porneste greu este de la filtrul de motorina sau de la aer de undeva, filtru sau traseu!

| a1doru a răspuns:

Motorul diesel trebuie sa porneasca f.usor cand este cald.probabil ca la tine este vorba de filtru de motorina, care trebuie schimbat.

| Angel0 a răspuns:

Este o problema des intalnita la diesel.
@FurtunaDiesel
Si dieselul are bujii (incandescente).

| baru a răspuns:

Sall. Bucsile de la electromotor. Ele fiind de bronz grafitat, la temperatura se dilata, si atunci rotorul freaca de stator consuma mult si turatia motorului este mai mica. Filtre de motorina, aerisire, supapa de la injectie, Bujiile, nu. Cand este cald trebuie sa porneasca si daca ai o bujie sau doua defecte. Pa!

| hardy1 a răspuns:

Cand este cald motoru diesel porneste usor, cand e frig porneste greu

| fitter a răspuns:

Daca ai un passat s-ar putea sa-ti lipseasca o pompa a masinii si lui tata ii pornea greu dar un mecanic i-a spus ca nu are nu stiu ce pompa succeshappy

| fitter a răspuns:

Am uitat pompa gasesti in bucuresti la dezmembrari ca 150 de lei ps. e 500 de lei noua si nu meritawinking succes

| winter a răspuns:

Asa este si iarna

| DoctorulLove a răspuns:

Nu am obsevat asta.

| marioooo a răspuns:

Pentru ca nu are doua turbine

| miticaturda a răspuns:

Si eu am un golf IV disel si am avut accesi problema.E o problema cu pompa de injecti, insa lucrul asta se poate remedia usor din calculator.Mi-e mi-a schimbat cv la soft un meserias si nu mai am nici o problema, porneste la cheie si inainte trebuia sa tin contactul cate 5...6 secunde sa-mi porneasca

| Petru_Denis_1984 a răspuns:

De ce motorul diesel se porneste greu cind este cald