| LanguageMaster a întrebat:

De ce se întâmplă așa de multe accidente rutiere la noi în România?

11 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Cred ca totul face parte din educatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu se aplica sanctiunile care ar trebui sa se aplice

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am lucrat în domeniu.
Infrastructura, educația, se bea la volan, iar legislația e laxă, iar mașina nu este utilizată zilnic la călătorii la termen lung, nu îți dai seama când adormi cu ochii deschiși.

| Donsavas a răspuns:

Pentru ca permisul se obtine destul de usor si de catre oricine.

| Liviu a răspuns:

Pentru ca bmw/audi, pentru ca masini puternice cu cai multi, si experienta 0. Una e sa controlezi o masina cu 90 100 de cai putere, grea de o tona jumate.Alta e sa ai sub c*r 180- 200 de cai la o tona.Si sprint, intelegi? abia stie sa tina volanu in mana, abia stie care e accelratia, care e ambreiaju, si are o masina f puternica si experienta cam 0. Un sofer cat de cat devi dupa prima 100 000 de km, eu am vreo 13 000 de km, deci sunt la inceput.Dar imi cunosc limitele, si nu impresionez nici o fetita, si nu o ud aratandui cum imi pun viata in pericol.Dar altii cam asta fac laughing si unele se mai si umezesc la asemenea acte de vitejie.

| FreddieM a răspuns:

Par multe pentru noi, dar nu suntem in topul tarilor cu cei mai neatenti soferi, suntem din fericire pe locul 14. Sunt tari cu o rata a accidentelor mult mai mare decat la noi.
Pun un link spre exemplificare, chiar daca e de la inceputul anului, situatia cred ca e cam aceeasi.
https://www.google.com/......-10th/amp/

| Dalmore a răspuns:

Suntem o nație de nervoși cu pile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza aglomerației și a celor care consumă alcool înainte să se urce la volan.

| slayer09 a răspuns:

Pentru ca nu mai exista atentie, nu prea mai exista disciplina in trafic. Tineretul din ziua de azi sunt cu telefoanele in mana, cu ochii in alta parte decat la drum, teribilismul si alcoolul si drogurile au si ele impact mare in producerea de accidente.

| whatisthis19 a răspuns:

Pai mai mult din cauza alcoolului!

| Romaniamafia a răspuns:

Pentru ca ne place fudulia su ne doare in dos de altii. Cum zicea un mare intelectual "Te duci dracu in tara asta" =)